When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

W ciągu dwóch dni topniała większość pokrywy lodowej na Grenlandii

T
27 lipca 2012, 12:34

W kilka dni topniało w sumie 97% powierzchni lodu pokrywającego wyspę.

W ciągu dwóch dni topniała większość pokrywy lodowej na Grenlandii

Teraz jednak z Grenlandii dochodzą jeszcze bardziej wstrząsające informacje. Doszło tam niedawno do nagłego topnienia pokrywy lodowej. W kilka dni topniało w sumie 97% powierzchni lodu pokrywającego wyspę.

Te szokujące dane są potwierdzone przez obserwacje trzech satelitów i analizy dwóch ośrodków uniwersyteckich. Grenlandzki lód stopniał najbardziej od czasu, gdy prowadzi się obserwacje satelitarne, czyli od jakichś trzech dekad. Praktycznie każda część wyspy doświadczyła ekstremalnego topnienia lodu. Z lodowca Petermanna oderwał się spory fragment i bardzo możliwe, że to zdarzenie miało związek właśnie z tym gwałtownym topnieniem Grenlandii.

Fale ciepła docierają zresztą nad Grenlandię od maja tego roku, ale ich skala rośnie. Ostatnie wydarzenia rozegrały się w sumie w niach od 11 do 12 lipca, kiedy w ciągu kilkudziesięciu godzin doszło do podwyższenia średniej temperatury Grenlandii do ponad jednego stopnia Celsjusza. To wystarczyło do znacznego uszczuplenia warstwy lodu. Gdyby stopniał cały lód Grenlandii poziom oceanów podniósłby sie o 6,4 metra. 

 Gdy naukowcy zbadali zapisy rdzeni lodowych z przeszłości ustalili, że podobne nagłe topnienie miało miejsce około 150 lat temu. Konkretnie w 1889 roku, a jak twierdzą glacjolodzy tegoroczne zjawisko wystąpiło akurat wtedy, gdy było spodziewane. Jednak, jeśli zaobserwujemy w najbliższym czasie kolejne takie przypadki będzie to powód do zmartwień. Okazuje się, że zjawisko, jakie nastąpiło nad Grenlandią ma związek z prądami powietrznymi, które najwyraźniej układają się inaczej. To skutkowało, że nad Grenlandią utworzyła się swego rodzaju kopuła cieplna. Dlatego właśnie topnienie, które rozpoczęło się 11 lipca 2012 roku trwało raptem kilkadziesiąt godzin a spowodowało tak istotny ubytek lodu.

 

Słowa kluczowe: