When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Dramat nad morzem! Gdzie się podziali turyści?

T
27 lipca 2012, 12:05

To będzie chyba najgorszy od wielu lat sezon dla nadmorskiej branży turystycznej. Pogoda i kryzys spowodowały że praktycznie na całym Wybrzeżu gołym okiem widać, że znacznie mniej osób postanowiło w tym roku spędzić tu wakacje. 

Dramat nad morzem! Gdzie się podziali turyści?

I nie poprawi tej sytuacji kilka ostatnich upalnych dni, dzięki którym teraz zaludniły się nasze plaże. Już ubiegły rok ludzie z branży turystycznej uważali za nieudany, ale obecny sezon wakacyjny może pogrążyć wiele małych firm na Wybrzeżu, których byt oparty jest na wakacyjnym wypoczynku przyjezdnych. 

Najlepiej liczbę turystów można ocenić po ilości wolnych kwater dostępnych na rynku, a tych jak na razie jest pod dostatkiem i to nie tylko u osób prywatnych, ale i w dużych renomowanych hotelach, które do tej pory nie miały problemów z zapełnieniem pokoi w lecie.

Anita Nawrocka prowadząca nieduży pensjonat w letniskowej miejscowości Grzybowo oprócz kapryśnej aury widzi jeszcze inne przyczyny, które mogły skłonić letników do wybrania innych plaż niż polskie. Pomimo tego, że nadmorskie gminy dużo inwestują w infrastrukturę jeszcze daleko nam do Grecji czy Hiszpanii – uważa pani Anita. – Takim przykładem może służyć choćby to, że mamy bardzo mało wydzielonych plaż, gdzie mogą wypoczywać ludzie, wraz ze swoimi czworonożnymi pupilami.

Na duży spadek obrotów narzekają także punkty gastronomiczne. – Prowadzę tę działalność od 17 lat – mówi Mirosław Mielczarek przedsiębiorca z branży gastronomicznej z Kołobrzegu –ale nie pamiętam tak kiepskiego sezonu. Według mnie przyjechało około 30 proc. mniej turystów niż w ubiegłym roku. Pan Mirosław uważa że duży wpływ ma na to pogoda, która do tej pory bardziej odstraszała niż zachęcała ludzi do odwiedzenia polskich plaż. – Teraz gdy zaświeciło słońce mam nadzieję, że wreszcie przyjadą do nas goście.

Jest jeszcze jedna, nie mniej ważna przyczyna mniejszego ruchu turystycznego: ceny które dorównują cenom na Zachodzie i utarta w społeczeństwie opinia, że w kurortach śródziemnomorskich spędzi się wakacje w tej samej cenie, a słońce jest tam gwarantowane. 

Źródło - fakt.pl

Słowa kluczowe: