When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wielki pożar lasów w Hiszpanii (foto i wideo)

T
24 lipca 2012, 10:57

W tym roku w Katalonii panuje największa od 40 lat susza.

Wielki pożar lasów w Hiszpanii (foto i wideo)

W pożarze w północno-wschodniej Katalonii, który od niedzieli strawił już 13 tys. hektarów, zginęły łącznie cztery osoby, a 23 zostały ranne.

Po francuskiej stronie, gdzie pożar już opanowano, przywrócono w godzinach rannych ruch na drodze Barcelona-Perpignan, zamkniętej od południa poprzedniego dnia - poinformował prefekt francuskiego departamentu Pirenejów Wschodnich. Na terytorium Francji pożar spustoszył kilkanaście hektarów terenu. W niedzielę wywołał kilkugodzinny chaos na drogach.

 

Ogień od niedzieli trawi północne rejony Katalonii. Wybuchł w odległości 500 metrów od granicy z Francją. Jego przyczyną - jak określił doradca ds. bezpieczeństwa Katalonii Felip Puig - była "nieostrożność mieszkańca La Jonquery". Zdaniem lokalnej prasy było nią wypalanie traw.

Wciąż wstrzymany jest ruch szybkiej kolei AVE, bo od niedzieli pozostaje zamknięty graniczny tunel w Petrus. Ruch wstrzymano na 40-kilometrowym odcinku szosy N-II, z której korzystają turyści odpoczywający na wybrzeżu Costa Brava. Zamkniętych jest też pięć innych dróg przecinających obszar objęty pożarem.

Ewakuowano 1300 osób, a wychodzenia z domów zakazano 140 tys. mieszkańcom 17 miejscowości. Zgodnie z instrukcjami rządu katalońskiego mają oni uszczelnić okna i polewać wodą dachy i ogrody. Wszyscy muszą być przygotowani do ewentualnej ewakuacji. Z powodu pożaru w 21 gminach nie ma prądu. Zapach dymu z pożaru odczuwalny jest w oddalonej o 80 km Barcelonie.

Szalejący od niedzieli pożar jest najgroźniejszym w La Jonquera od 1986 roku, kiedy spłonęło tam 20 tys. hektarów terenu.

Źródło - fakt.pl, pravda.ru, BBC News

 

 

Słowa kluczowe: