When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Lawiny błota zmyły wioski w Austrii. (foto i wideo)

T
23 lipca 2012, 11:46

Po ulewnych deszczach na południu Austrii wprowadzono stan klęski żywiołowej

Lawiny błota zmyły wioski w Austrii. (foto i wideo)

Prawie tysiąc strażaków oraz 300 żołnierzy bierze udział w akcji ratunkowej po potężnych burzach, jakie przeszły w sobotę przez Styrię i Karyntię na południu Austrii. W niektórych miejscowościach wprowadzono stan klęski żywiołowej. Lawiny błota pogrzebały całe wioski.

Nad ranem w obu krajach związkowych spadło 60 litrów wody na metr kwadratowy. Stan klęski żywiołowej ogłoszono w powiecie Liezen (Styria), gdzie poruszająca się z prędkością 80 km/godz. lawina błota, kamieni i żwiru w pół godziny zmiotła z powierzchni ziemi dwie miejscowości, St. Lorenzen i Oppenberg. 

Niedaleko wiosek wezbrane potoki przerwały zapory wodne. Trzema wojskowymi śmigłowcami zdołano uratować 43 osoby. Jedna osoba zginęła, jedna jest ciężko ranna. Trwają poszukiwania kolejnych zaginionych.

W trzech miejscowościach uszkodzonych jest 50 domów. Ewakuowano 300 osób, wiele gospodarstw nie ma prądu, zniszczonych jest wiele samochodów i mostów, a ponad 200 drzew wyrwanych z korzeniami blokuje lokalne drogi.

Pięciu turystów, w tym 9-letni chłopiec, w okolicy zamku Hochosterwitz. Podmyty deszczami ogromny głaz runął na nich, pociągając za sobą lawinę kamieni, żwiru i błota. 

Źródło - fakt.pl

Słowa kluczowe: