Lawiny błota zmyły wioski w Austrii. (foto i wideo)

T
23 lipca 2012, 11:46

Po ulewnych deszczach na południu Austrii wprowadzono stan klęski żywiołowej

Lawiny błota zmyły wioski w Austrii. (foto i wideo)

Prawie tysiąc strażaków oraz 300 żołnierzy bierze udział w akcji ratunkowej po potężnych burzach, jakie przeszły w sobotę przez Styrię i Karyntię na południu Austrii. W niektórych miejscowościach wprowadzono stan klęski żywiołowej. Lawiny błota pogrzebały całe wioski.

Nad ranem w obu krajach związkowych spadło 60 litrów wody na metr kwadratowy. Stan klęski żywiołowej ogłoszono w powiecie Liezen (Styria), gdzie poruszająca się z prędkością 80 km/godz. lawina błota, kamieni i żwiru w pół godziny zmiotła z powierzchni ziemi dwie miejscowości, St. Lorenzen i Oppenberg. 

Niedaleko wiosek wezbrane potoki przerwały zapory wodne. Trzema wojskowymi śmigłowcami zdołano uratować 43 osoby. Jedna osoba zginęła, jedna jest ciężko ranna. Trwają poszukiwania kolejnych zaginionych.

W trzech miejscowościach uszkodzonych jest 50 domów. Ewakuowano 300 osób, wiele gospodarstw nie ma prądu, zniszczonych jest wiele samochodów i mostów, a ponad 200 drzew wyrwanych z korzeniami blokuje lokalne drogi.

Pięciu turystów, w tym 9-letni chłopiec, w okolicy zamku Hochosterwitz. Podmyty deszczami ogromny głaz runął na nich, pociągając za sobą lawinę kamieni, żwiru i błota. 

Źródło - fakt.pl

Słowa kluczowe: