When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Od czwartku dni będą krótsze

T
20 czerwca 2012, 11:24

Przed nami najdłuższy dzień w roku! Czwartek 21 czerwca to pierwszy dzień astronomicznego lata. Od tej pory dnia stopniowo będzie ubywać, ale najcieplejsza pora roku zostanie z nami aż do 23 września.

Od czwartku dni będą krótsze

Czwartek będzie nie tylko początkiem astronomicznego lata, ale także najdłuższym dniem w roku, który potrwa ponad 16 godzin!

Jednak długość dnia w różnych miejscach Polski będzie różna. Dzień najdłużej będzie trwać na północy kraju. Na południu będzie o godzinę krótszy.Wynika to z nachylenia osi obrotu naszej planety w stosunku do Słońca. Przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez następne pół – półkula południowa.

21 czerwca słońce znajdzie się najbliżej bieguna północnego, dzięki czemu dzień w Polsce potrwa ponad 16 godzin. – W czasie przesilenia letniego półkula północna jest bardziej skierowana do Słońca. Jest to pierwszy dzień astronomicznego lata. Od tego dnia każdy dzień będzie krótszy. Długość dnia i nocy wyrównają się na jesieni – wyjaśnia Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Ci, którzy nie lubią zimy mogą spać spokojnie. Wprawdzie od 21 czerwca dni będą coraz krótsze, ale aż do 23 września będą wciąż dłuższe od nocy. Warto więc jak najlepiej wykorzystać długie czerwcowe dni. Światło dobrze wpływa na nasze samopoczucie i psychikę. Poprawia nastrój i mobilizuje do działania. 

[fakt.pl]

Słowa kluczowe: