When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Fantastyczna oaza (foto)

T
13 czerwca 2012, 13:00

Oaza Yueyaquan na pustyni Gobi.

Fantastyczna oaza (foto)

W dawnych wiekach Yueyaquan było ostatnim przystankiem w drodze kupców wędrujących jedwabnym szlakiem przed pokonaniem pustyni Gobi. Oaza znajduje się w około 6 km od miasta Dunhuang w zachodnich Chinach.

Głównym źródłem wody w Yueyaquan jest niewielkie jezioro w kształcie półksiężyca. Nad jeziorem góruje okazała buddyjska świątynia, utrzymana w stylu tradycyjnej chińskiej architektury. Jednak służąca człowiekowi od wieków oaza omal nie została zniszczona przez tamę zbudowaną w latach 70-tych, która zaburzyła w regionie delikatny bilans wodny.

Z tego powodu, jeszcze do niedawna istnienie jeziora było bardzo zagrożone. Wciągu zaledwie kilkudziesięciu lat zbiornik znacznie się skurczył, a głębokość z około 7,5 m spadła do zaledwie do 90 cm. Na szczęście w roku 2006 chińskie władze wprowadziły program ratunkowy, który miał przywrócić naturalne rozmiary i głębokość jeziora.

Dzięki temu miejsce to odzyskało dawny charakter i ponownie może zachwycać podróżnych żywą zielenią i czystą wodą otoczoną przez nieprzebrane morze piasku.

 

Słowa kluczowe: