Fantastyczna oaza (foto)

T
13 czerwca 2012, 13:00

Oaza Yueyaquan na pustyni Gobi.

Fantastyczna oaza (foto)

W dawnych wiekach Yueyaquan było ostatnim przystankiem w drodze kupców wędrujących jedwabnym szlakiem przed pokonaniem pustyni Gobi. Oaza znajduje się w około 6 km od miasta Dunhuang w zachodnich Chinach.

Głównym źródłem wody w Yueyaquan jest niewielkie jezioro w kształcie półksiężyca. Nad jeziorem góruje okazała buddyjska świątynia, utrzymana w stylu tradycyjnej chińskiej architektury. Jednak służąca człowiekowi od wieków oaza omal nie została zniszczona przez tamę zbudowaną w latach 70-tych, która zaburzyła w regionie delikatny bilans wodny.

Z tego powodu, jeszcze do niedawna istnienie jeziora było bardzo zagrożone. Wciągu zaledwie kilkudziesięciu lat zbiornik znacznie się skurczył, a głębokość z około 7,5 m spadła do zaledwie do 90 cm. Na szczęście w roku 2006 chińskie władze wprowadziły program ratunkowy, który miał przywrócić naturalne rozmiary i głębokość jeziora.

Dzięki temu miejsce to odzyskało dawny charakter i ponownie może zachwycać podróżnych żywą zielenią i czystą wodą otoczoną przez nieprzebrane morze piasku.

 

Słowa kluczowe: