USA: potężne tornado nad Teksasem (WIDEO)

T
25 maja 2012, 12:27

W poniedziałek potężne tornado przeszło nad stanem Teksasem.

USA: potężne tornado nad Teksasem (WIDEO)

Niszczycielskim tornadom towarzyszył również grad wielkości kurzych jaj. Tornado trwało przez 3 minuty i osiągnęło kategorię F0 (najniższą w 7-stopniowej skali Fujity). Zanim wygasło, przebyło dystans 900 metrów.

„Za pojawienie się superkomórki burzowej nad Adrian odpowiadają trzy czynniki, które złączyły się w jedno: niestabilne masy powietrza, wycofujące się czoło frontu oraz zakłócenia w wyższych poziomach atmosfery” – tłumaczą przedstawiciele teksańskiego oddziału National Weather Service w Amarillo. „To one stały się zapalnikiem dla chmury, którą można podziwiać na zdjęciach”.

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.
1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.

 

Słowa kluczowe: