Apokaliptyczna wizja przyszłości - nienaukowa

T
8 maja 2012, 13:30

Apokaliptyczne prognozy o Słońcu często pojawiają się w mediach, ale jest to podejście antynaukowe.

Apokaliptyczna wizja przyszłości - nienaukowa

 

Prognozować katastrofalne burzy magnetyczne lub potężne rozbłyski na Słońcu na kilka miesięcy naprzód po prostu absurdalnie, i ci którzy to robią mają zupełnie nienaukową motywację – powiedział profesor Instytutu Fizyki im. Lebiediewa, Siergiej Bogaczow

Tak on skomentował wiadomości brytyjskich media o tym, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy na Słońcu odbędzie się największy od 150 lat rozbłysk, na skutek, czego potężna burza magnetyczna ma uderzyć w naszą planetę.

 „Apokaliptyczne prognozy o Słońcu często pojawiają się w mediach, ale jest to podejście antynaukowe. Zazwyczaj takie wiadomości rozpowszechniane przez żółtą prasę” – powiadomił Bogaczow.

Zdaniem pana Bogaczowa nauka o kosmicznej pogodzie znajduje się na początkowym poziomie rozwoju. Mniej więcej prawdziwe prognozy o aktywności słonecznej można zrobić tylko na 2-3 dnia naprzód. Powiedzieć, jaka aura będzie za miesiąc, można tylko z bardzo wysokim prawdopodobieństwem błędu.

Burza magnetyczna - nagłe i intensywne zaburzenia pola magnetycznego Ziemi (magnetosfery). Zaburzenia te są związane ze słonecznymi koronalnymi wyrzutami masy i burzami słonecznymi, które wywołują gwałtowne zmiany natężenia wiatru słonecznego, a te docierają do magnetosfery Ziemi w ciągu 20-70 godzin od rozbłysku na Słońcu. Tylko wyrzuty w kierunku Ziemi wywołują burze magnetyczne. Jednak współczesna nauka nie potrafi przewidywać naprzód rozbłyski słoneczne.