When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Apokaliptyczna wizja przyszłości - nienaukowa

T
8 maja 2012, 13:30

Apokaliptyczne prognozy o Słońcu często pojawiają się w mediach, ale jest to podejście antynaukowe.

Apokaliptyczna wizja przyszłości - nienaukowa

 

Prognozować katastrofalne burzy magnetyczne lub potężne rozbłyski na Słońcu na kilka miesięcy naprzód po prostu absurdalnie, i ci którzy to robią mają zupełnie nienaukową motywację – powiedział profesor Instytutu Fizyki im. Lebiediewa, Siergiej Bogaczow

Tak on skomentował wiadomości brytyjskich media o tym, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy na Słońcu odbędzie się największy od 150 lat rozbłysk, na skutek, czego potężna burza magnetyczna ma uderzyć w naszą planetę.

 „Apokaliptyczne prognozy o Słońcu często pojawiają się w mediach, ale jest to podejście antynaukowe. Zazwyczaj takie wiadomości rozpowszechniane przez żółtą prasę” – powiadomił Bogaczow.

Zdaniem pana Bogaczowa nauka o kosmicznej pogodzie znajduje się na początkowym poziomie rozwoju. Mniej więcej prawdziwe prognozy o aktywności słonecznej można zrobić tylko na 2-3 dnia naprzód. Powiedzieć, jaka aura będzie za miesiąc, można tylko z bardzo wysokim prawdopodobieństwem błędu.

Burza magnetyczna - nagłe i intensywne zaburzenia pola magnetycznego Ziemi (magnetosfery). Zaburzenia te są związane ze słonecznymi koronalnymi wyrzutami masy i burzami słonecznymi, które wywołują gwałtowne zmiany natężenia wiatru słonecznego, a te docierają do magnetosfery Ziemi w ciągu 20-70 godzin od rozbłysku na Słońcu. Tylko wyrzuty w kierunku Ziemi wywołują burze magnetyczne. Jednak współczesna nauka nie potrafi przewidywać naprzód rozbłyski słoneczne.