When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Erupcja wulkanu Popocatepetl grozi Meksykowi

T
23 kwietnia 2012, 11:41

Erupcja wulkanu Popocatepetl grozi ewakuacją milionów ludzi 

Erupcja wulkanu Popocatepetl grozi Meksykowi

 

Sytuacja jest bardzo poważna a aktywność wulkanu Popocatepetl w skrajnych prognozach grozi nawet ewakuacją 19 milionów ludzi. Wulkan znajduje się 60 kilometrów na południowy wschód od stolicy Meksyku.

Jak donosi meksykańskie centrum ds. zapobiegania katastrofom popiół wulkaniczny pokrył już kilka okolicznych miejscowości a z krateru wystrzeliwują kule lawy spadające w odległości nawet do kilometra od stożka.

Władze traktują zagrożenie bardzo poważnie i podniosły poziom alarmu do żółtego trzeciego poziomu. Są jeszcze tylko trzy wyższe kategorie alarmu. Istnieją realne obawy, że duża erupcja mierzącego 5450 metrów stratowulkanu może skutkować opadem popiołu w stolicy Meksyku, co skutkować będzie całkowitym paraliżem ruchu lotniczego.

 

Popocatépetl - czynny stratowulkan w Meksyku, na Wyżynie Meksykańskiej, w Kordylierze Wulkanicznej. Znajduje się około 70 km na południowy wschód od miasta Meksyk.

[zmianynaziemi.pl]