When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Park Narodowy "Tysiąc wysp"

T
23 kwietnia 2012, 11:23

Wyspy Szczęśliwe tworzą Park Tysiąca Wysp, najmniejszy park narodowy Kanady.

Park Narodowy

 

Tysiąc Wysp– łańcuch wysp na rzece Św. Wawrzyńca na pograniczu USA i Kanady, pomiędzy stanem Nowy Jork (USA) i prowincją Ontario. Wyspy leżą na rzece na odcinku ok. 80 km w dół od Kingston, gdzie rzeka wypływa z jeziora Ontario.

Granica państwowa USA i Kanady przebiega nurtem rzeki tak, że część z Tysiąca Wysp znajduje się po jednej, a część po drugiej stronie linii granicznej, np trzy duże wyspy sąsiadujące z kanadyjskim hrabstwem Frontenac – Carleton Island, Grindstone Island i Wellesley Island - należą do USA, a kilka dalszych, m.in. Hill Island i Grenadier Island – do Kanady. Pomiędzy wyspami Wellesley i Hill znajduje się most, który według niektórych jest najkrótszym międzynarodowym mostem drogowym[potrzebne źródło].

Jedną z atrakcji turystycznych Tysiąca Wysp jest leżący zamek – Boldt Castle – wybudowany na początku XX wieku na Heart Island (po stronie USA).

 

Słowa kluczowe: