When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Aizhai - najdłuższy wiszący most pomiędzy tunelami (foto)

T
11 kwietnia 2012, 11:50

 

Most Aizhai - kolejny rekord z Chin

 

Aizhai - najdłuższy wiszący most pomiędzy tunelami (foto)

Blisko pięć lat trwała budowa mostu położonego w ciągu drogi ekspresowej G65 w pobliżu Jishou, we wschodniej chińskiej prowincji Hunan. Oddana na początku kwietnia przeprawa jest dwunastym co do długości mostem wiszącym świata. Rozpiętość przęsła pomiędzy pylonami wynosi 1146 m. Jest też szóstym co do wysokości jezdni powyżej poziomu terenu, osiągając niebagatelne 350 m. Żaden jednak z wysokich mostów nie ma nawet w przybliżeniu tak długiego przęsła. Stawia to Aizhai Extra Large Suspension w gronie najciekawszych konstrukcji mostowych ostatnich lat.

Budowę rozpoczęto w październiku 2007 roku. Została ona wsparta przez pożyczkę w wysokości 208 mln USD udzieloną przez Azjatycki Bank Rozwoju.
Aizhai przecina kanion Dehang i łączy dwa masywy górskie. Dojazd do mostu zapewniają wydrążone w skale tunele, które także należą do najwyżej położonych.
Jest to czwarta w historii chińska konstrukcja wisząca przerzucona ponad górskimi dolinami. Poprzednie trzy to: Siduhe, Balinghe oraz Beipanjiang.
Na trasie zbudowano 18 tuneli, które stanowią połowę jej długości.
Górska lokalizacja mostu umożliwiła ograniczenie wysokości jednego z pylonów do zaledwie 50 m, co jest rzeczą niespotykaną przy tak długich przęsłach wiszących.
Piesi nie lękający się wysokości mogą skorzystać z wydzielonych pod drogą chodników.
Szerokość konstrukcji to 24,5 m.
Na moście zamontowano blisko dwa tysiące lamp, które nocą mają zapewnić niepowtarzalną iluminację.
Maksymalna prędkość dla samochodów osobowych została ustalona na 80 km/h.

[http://mosty.inzynieria.com]

Słowa kluczowe: