When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Subglacjalne wulkany ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za topnienie czap lodowych

T
9 kwietnia 2012, 11:31

Mount Sidley, najwyższy wulkan na Antarktydzie może mieć wielu ukrytych przed wzrokiem towarzyszy. Naukowcy wykorzystują najnowsze technologie kosmiczne i poczciwe sejsmografy w celu polowania na takie ukryte wulkany. 

Subglacjalne wulkany ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za topnienie czap lodowych

Wiadomo, że one istnieją bo wskazują o tym zidentyfikowane anomalie termiczne. Nie wiadomo tylko gdzie dokładnie są zlokalizowane.

 Od czasu, gdy w badaniach Antarktydy zaczęto używać satelitarną technikę radarową udało się już odkryć wiele spektakularnych naturalnych formacji na tym kontynencie. Należy do nich ogromny, porównywalny z Alpami, łańcuch górski oraz subglacjalne wielkie jezioro Wostok, które ostatnio skutecznie spenetrowali Rosjanie.

 Takie subglacjalne wulkany to duże źródła ciepła i można je wykrywać obserwując anomalie temperaturowe skutkujące większa niż oczekiwana redukcją pokrywy lodowej. Na lądzie rozmieszcza się też wiele stacji sejsmicznych sterowanych zdalnie, co pozwala uzyskać korelację między wynikami naziemnymi i satelitarnymi.

 Badania nakierowane na detekcję subglacjalnych wulkanów idą w kontrze do oczekiwań lewicowej nauki, która jak dogmat traktuje antropogeniczny charakter zmian klimatycznych. Często wskazują oni na topnienie czap lodowych, jako dowodzie na wzrost poziomu CO2 spowodowany przez przemysł. Znalezienie dowodów na istnienie wielu nieznanych źródeł ciepła podgrzewających lodowy kontynent nie jest w smak planistom skupionym na uzasadnieniu potrzeby płacenia im pieniędzy za nadmierne emisje gazów uważanych przez nich za niekorzystne.

 [zmianynaziemi.pl]

Słowa kluczowe: