When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Nowa technologia monitorowania wulkanów

T
2 kwietnia 2012, 12:19

Według danych uzyskanych z satelitów wiele wulkanów na świecie, które kiedyś uważano za uśpione, przez długi czas wcale takimi nie są. 

Nowa technologia monitorowania wulkanów

W artykule o monitorowaniu wulkanów opublikowanym w czasopiśmie "Science" podkreśla się znaczenie globalnego systemu śledzenia wszystkich wulkanów na Ziemi. Dzięki temu możliwe będzie dokładniejsze przewidywanie erupcji i właściwego czasu dla ewakuacji ludności.

 Na szczęście główne wulkany są stale monitorowane jednak jak opisano w 16 krajach rozwijających się znajduje się 440 wulkanów, z których 348 jest aktywnych i nie ma odpowiednich systemów ostrzegania o niebezpieczeństwie. Naukowcy oceniają, ze 65 z nich to żywioły potencjalnie niebezpieczne dla mieszkających tam społeczności.

Autorzy badania zaproponowali system monitorowania w postaci interferometrycznego radaru inSAR zamontowanego na orbicie okołoziemskiej. Urządzenie to może znacznie wspomóc monitorowanie tych wulkanów, które pozostają niedostępne. Z pomocą radaru zostało już ustalone, że na górze Longonot w Kenii pojawiła się fazę aktywności wulkanicznej. Powierzchnia krateru w ciągu dwóch lat wzrosła o 9 cm.

 Oprócz InSAR, do takich celów można używać satelity Sentinel, opracowane w ramach europejskiego programu "Globalnego Monitoringu Środowiska". Co sześć dni, satelity przekazują dane na temat wszystkich zakątków ziemi.

 Wczesne ostrzeganie o erupcji pozostaje trudnym zadaniem. Nauka nadal uczy się skutecznego przewidywania aktywności wulkanicznej. Aktywne wykorzystanie technologii satelitarnej z pewnością w tym pomoże.

[http://zmianynaziemi.pl]

Słowa kluczowe: