Palma da szczęście na cały rok

T
30 marca 2012, 11:23

Przed nami ostatnia niedziela przed świętami Wielkanocy - niedziela palmowa. Jeśli poświęcimy palmę, możemy zyskać szczęście na cały nadchodzący rok! 

 

Palma da szczęście na cały rok

Palma w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Ta tradycyjna musi być zrobiona z gałązek wierzby. Do tego można dołożyć zielone rośliny np.: barwinek czy borówkę, oraz kwiaty – żywe albo suszone z zeszłego roku lub zrobione z bibuły.

– Poświęcona palma miała przynosić szczęście i dobrobyt w domu i obejściu, a nawet w polu przez okrągły rok – mówi Leszek Gawlik (50 l.) etnograf z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Po mszy poświęcona palmę zatykało się za świętym obrazem. Ludzie wierzyli także, że zjedzone „kotki” pomagają na bóle gardła, gałązki wierzby wieszano nad wejściem do obory aby czarownice nie urzekły zwierzyny. A te z zeszłego roku przed pierwszą orką wtykano w ziemię, by plony były dostatnie. Popiół, którym ksiądz posypuje głowy w środę popielcową, pochodzi właśnie ze spalonych palm z zeszłorocznej Niedzieli Palmowej.

[fakt.pl]

Słowa kluczowe: