When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Obserwatorium Sphinks

T
23 marca 2012, 10:44

Obserwatorium Sphinx - najwyżej położony budynek w Europie

Obserwatorium Sphinks

 

Jungfrau  – szczyt w Alpach Berneńskich, leży w Szwajcarii na granicy kantonów Berno i Valais. Góra Jungfrau jest objęta rezerwatem, znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO razem ze szczytem Bietschhorn oraz lodowcem Aletsch. Jungfrau zajmuje trzecie miejsce wśród wszystkich szczytów Alp Berneńskiech. Jest zbudowany z warstw łupków krystalicznych i granitów. Na wierzchołku Jungfrau znajduje się obserwatorium Sphinks.

Obserwatorium Sphinx jest częścią stacji badawczej Jungfraujoch – jednej z dwóch Wysokościowych Stacji Badawczych organizacji HFSJG (International Foundation High Altitude Research Stations Jungfraujoch and Gornergrat). Budynek obserwatorium Sphinx znajduje się na wysokości: taras widokowy 3571 m n.p.m; najwyższe laboratorium 3580 m n.p.m.

Na przełęczy znajduje się także ośrodek turystyczny z hotelem, stacją najwyższej w Europie kolejki zębatej, kilkoma restauracjami, sklepami i tarasami widokowymi.

 

Słowa kluczowe: