When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Naukowcy badają możliwość kruszenia asteroidów za pomocą broni jądrowej

T
21 marca 2012, 17:47

Ostatnio w mediach pojawia się bardzo dużo tematów związanych z radzeniem sobie z niebezpieczeństwami pochodzącymi z kosmosu. Była informacja o malowaniu z wyprzedzeniem groźnych ciał niebieskich celem wplynięcia na ich orbitę a teraz opublikowano wyniki symulacji komputerowych informujących o zdolności niszczenia obiektów znajdujących się na kursie kolizyjnym z Ziemią.

Naukowcy badają możliwość kruszenia asteroidów za pomocą broni jądrowej

 Według wstępnych wyników testów odpowiedniej wielkości ładunek nuklearny zdetonowany we właściwej odległości jest w stanie ochronić Ziemię przed poważnymi konsekwencjami, jakie mogłoby wywołać uderzenie takiego obiektu w ląd lub ocean.

Pracę badawczą prowadzili naukowcy z Los Alamos National Laboratory. Do modelowania użyto superkomputera o nazwie Cielo. Próbowano symulować zniszczenie asteroidy o średnicy 500 metrów z wykorzystaniem ładunku o mocy 1 megatony, czyli 50 razy większego niż ten, który zniszczył Nagasaki. W efekcie ustalono, że taki wybuch byłby w stanie unieszkodliwić obiekt oraz wszelkie jego odłamki, czyli odpowiednio przeprowadzona eksplozja pomogłaby uratować Ziemię.

Są i przeciwnicy takiej metody twierdzący, że eksplozja mogłaby spowodować, że na Ziemię nie spadła by jednak asteroida a cała grupa odłamków gdyż zdolność do ich kruszenia i wyparowania w przestrzeni zależeć może od składu takiego ciała niebieskiego.

 Zwolennicy tej metody wtórują, że tego typu agresywne rozwiązania można zastosować wtedy, gdy do uderzenia pozostanie stosunkowo niewiele czasu. Doświadczenie uczy nas, że nie zawsze można oczekiwać odpowiedniego zapasu czasu i zastosowanie takich technologii spowoduje, że nie pozostaniemy zupełnie bezbronni.

[http://zmianynaziemi.pl]

 

Słowa kluczowe: