When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Zasady zimowej jazdy autem

T
2 lutego 2012, 12:16

Polecamy waszej uwadze kilka dobrych rad dla bezpiecznej jazdy zimowej

Zasady zimowej jazdy autem

 

Zimą obowiązują te same zasady bezpiecznej jazdy co w pozostałych porach roku. Trzeba jednak pamiętać, że na śliskich drogach dużo mniejszy jest margines błędu, bo auta nie da się zatrzymać w miejscu

Zadbaj o to, by samochód był w nienagannym stanie technicznym:

Jeśli auto ma wadliwie ustawioną geometrię podwozia, to na suchym asfalcie będzie nieco „ściągać” i „wycinać” opony. Jeśli hamulce nierówno „biorą”, to latem kierowca może się o tym dowiedzieć dopiero na obowiązkowym badaniu technicznym. Zimą w obu tych przypadkach nawet stosunkowo lekkie zahamowanie na oblodzonej nawierzchni może spowodować natychmiastowe wytrącenie samochodu z toru jazdy i wypadnięcie z drogi.

Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu:

 Gdy droga jest śliska, odstęp od poprzednika musi być zawsze o wiele większy niż w normalnych warunkach jazdy. Pamiętaj, że nawet gdy jezdnia nie wygląda bardzo źle, to przed skrzyżowaniem czy przejazdem kolejowym (tam gdzie wszyscy hamują) może być bardzo wyślizgana. Nie zapominaj też, że jeśli wjedziesz w poprzedzający pojazd, to nie pomogą żadne tłumaczenia – zawsze zostaniesz uznany za sprawcę kolizji czy wypadku.

Zawsze wytracaj prędkość, ZANIM znajdziesz się w opałach:

 Jeżeli widzisz, że jadące przed tobą auto hamuje, to nie czekaj, aż znajdziesz się tuż za jego „kufrem”, ale natychmiast rozpocznij wytracanie prędkości i upewnij się, że na pewno ci się to uda. Pamiętaj, że bezpieczniej i wbrew pozorom szybciej pokonasz zakręt, jeśli wjedziesz w niego powoli, w pełni panując nad pojazdem. Wyjeżdżając z niego, będziesz mógł już przyspieszać, zamiast walczyć o utrzymanie się na jezdni.

Pamiętaj o zasadzie (bardzo!) ograniczonego zaufania:

Zimą zaufanie do innych kierujących należy drastycznie ograniczyć. Cóż z tego, że kierowca wyjeżdżający z drogi poprzecznej cię zobaczy, jeśli nie będzie w stanie zahamować, bo koła jego auta będą ślizgać się na warstwie lodu. Zawsze staraj się przewidzieć błędy swoje i innych. Pamiętaj, że w krytycznej sutuacji dużo lepiej zjechać z drogi w zaspy niż uderzyć w inne auto albo człowieka!

Nie poganiaj innych, staraj się też nie blokować drogi:

 Nigdy nie poganiaj nieporadnie poruszającego się kierowcy. Możesz spowodować, że jego auto nagle stanie ci w poprzek drogi. Wyczekaj na moment, kiedy będziesz mógł go bezpiecznie wyprzedzić i być może ośmielić do szybszej jazdy. Jeśli ktoś chce jechać szybciej od ciebie, zwolnij i pozwól się wyprzedzić.

Nie rezygnuj z zimowych podróży, bo nie nauczysz się jeździć! Nie odstawiaj samochodu na zimę. Jeśli nisko oceniasz swe umiejętności, skorzystaj z usług szkoły doskonalenia jazdy. Naprawdę warto!

Nie zapomnijmy także o dokładnym oczyszczeniu pojazdu. Za pokryte białym puchem auta możemy zostać ukarani mandatem.
Pamiętaj także o wymianie opon. Nie czekaj do pojawienia się pierwszego śniegu. Przy oblodzonej czy ośnieżonej nawierzchni zdecydowanie lepiej sprawdzają się opony zimowe wykonane z mieszanki odpornej na niskie temperatury. Specjalna rzeźba bieżnika zapobiega natomiast gromadzeniu się śniegu pod kołami.
Upewnij się, że Twoje auto jest w pełni sprawne
Zimowa jazda wymaga szczególnej ostrożności: gołoledź, zaspy śnieżne, ograniczona widoczność
Pamiętaj o regularnej wymianie płynu hamulcowego, amortyzatorów, filtra paliwa czy płynu chłodniczego. Zużyte amortyzatory wydłużają drogę hamowania i sprawiają, że samochód ma mniejszą przyczepność.
Wymiana płynu hamulcowego powinna być wykonana wyłącznie według technologii (usuwania powietrza z systemu jest konieczne) oraz zgodnie z rodzajem płynu hamulcowego (DOT3, DOT4, DOT5).

[auto-swiat.pl, moto.wp.pl]


 

Słowa kluczowe: