When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Ciemna materia tworzy kosmiczną sieć (wideo)

T
11 stycznia 2012, 14:01

Naukowcy opublikowali szczegółowe obrazy pokazujące rozkład ciemnej materii w kosmosie. To najdokładniejsza mapa ciemnej materii w historii astronomii.

Ciemna materia tworzy kosmiczną sieć (wideo)

Ta tajemnicza materia tworzy aż 85 proc. naszego Wszechświata, ale jej nie widać. Jej istnienie (podobnie jak towarzyszącej jej ciemnej energii) jest dla nas widoczne tylko pośrednio – poprzez oddziaływania grawitacyjne, które powoduje.

Niewidzialna, ale zakrzywia

Mówiąc krótko, jeśli astronom widzi zakrzywianie się światła dalekich obiektów, a nie ma widocznego powodu takiego zakrzywiania (jakiegoś masywnego, widocznego obiektu na trasie pomiędzy źródłem światła a nami), musi założyć, że winna jest temu niewidoczna materia. I tak właśnie obserwuje się i mapuje występowanie ciemnej materii – pośrednio, dzięki temu, że ciemna materia zgodnie z teorią Einsteina oddizałuje grawitacyjnie i zakrzywia światło.

Teraz astronomowie stworzyli obrazy kosmosu, które wskazują, gdzie tej materii jest dużo, a gdzie wszechświat zieje pustką. Ale to nadal śledzenie tajemniczych zakrzywień grawitacji.

Tym razem wykorzystano dane z kanadyjsko-francuskiego teleskopu pracującego na Hawajach. Mierzył on, jak zagina się światło w różnych częściach kosmosu. Zdjęcia wykonywał podczas różnych pór roku, za każdym razem skupiając się na niewielkim fragmencie nocnego nieba (wielkości ludzkiej dłoni widzianej z odległości równej długości ramienia). W sumie w obiektywie teleskopu pojawiło się 10 milionów galaktyk i światło każdej z nich dorzuciło swoją cegiełkę do mapy. - Ta mapa jest sto razy dokładniejsza niż poprzednia wersja. Widzimy na niej ciemną materię bardzo wyraźnie - mówi autorka badań Catherine Heymans z Uniwersytetu w Edynburgu.

Miała być sieć. I jest

Astronomowie przy okazji odetchnęli z ulgą, bo ich obserwacje dokładnie zgadzają się z teorią dotyczącą ciemnej materii. Każdy z opracowanych właśnie obrazów kosmosu pokazuje obszar miliarda lat świetlnych i znajdujące się na nim skupiska ciemnej materii i pustki w jej występowaniu. - Uważamy, że ciemna materia powinna tworzyć wielką sieć i to właśnie widać na mapie – mówi dr Heymans.

Sukanya Chakrabarti z Florida Atlantic University pokazała także, że każdą z galaktyk otacza "halo" z ciemnej energii. To kolejny krok do zrozumienia tego, jak ciemna strona "rzeczywistości" wpływa na kosmiczną fizykę i jak współtworzy kosmos, który znamy.

To także kolejny dowód na to, że matematyczny sposób opisywania wszechświata dostarcza prawidłowych wniosków. To, co przewidują formuły matematyczne, da się potem zaobserwować w naturze.

Wyniki badań zaprezentowano podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Austin w Teksasie.

Żródło - http://www.polskieradio.pl

 

Słowa kluczowe: