When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Różowe jezioro Hillier [zdjęcia]

T
8 września 2018, 12:08

Jezioro Hillier - cud Australii

Różowe jezioro Hillier [zdjęcia]

Jezioro Hillier - bezodpływowe jezioro znajdujące się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche złożonego z ok. 100 wysp u płd.-zach. wybrzeży Australii Zachodniej, w pobliżu przylądka Arid.

jezioro Hillier

Jest jeziorem typu solankowego o szerokości ok. 600 metrów i oddzielone od oceanu wąskim pasem ziemi. Posiada kształt przypominający odcisk stopy, od lasu i brzegu oddzielone jest pasem piasku wymieszanego z solą. Ulokowane jest wśród zalesionego terenu eukaliptusami i drzewami z gatunku Melaleuca leucadendra.

Zobacz koniecznie: Laguna Colorada – kolorowe jezioro w Boliwii

Jezioro Hillier

Początki wiadomości o jeziorze datują się na rok 1802. W tym roku angielski podróżnik i hydrograf Matthew Flinders odwiedził to miejsce w swej podróży do Sydney. W początkowych latach XIX wieku swoje osady mieli w tym miejscu wielorybnicy jak i myśliwi polujący na foki.

Jezioro Hillier

Jezioro zabarwione jest na kolor jasnoróżowy. Przyczyna takiego zabarwienia do dziś nie została wyjaśniona. Barwa ta jest trwała, nawet po nabraniu wody do jakiegoś pojemnika. W połowie wieku XX naukowcy badali skład wody w jeziorze chcąc dowiedzieć się co powoduje, że jezioro przybiera kolor różowy. Z początku sądzono, że barwę tę wytwarzają glony m.in. Dunaliella salina, które to wytwarzają czerwony barwnik, jednakże ich domysły nie potwierdziły się.

Zobacz też: Kolorowe jeziora Kelimutu [ZDJĘCIA]

Jezioro Hillier

W początkowych latach XX wieku z jeziora wydobywano sól lecz po 6 latach eksploatacji zaniechano wydobycia.