When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Ceny choinek - z księżyca! Sprawdź, dlaczego?

T
20 grudnia 2011, 10:59

 

Boże Narodzenie to piękne, rodzinne święta, ale i wydatki. A wśród nich ten najważniejszy, czyli choinka. Ich ceny, niestety, z każdym rokiem szybują w górę. Fakt postanowił sprawdzić, co naprawdę składa się na ostateczną cenę drzewka

 

Ceny choinek - z księżyca! Sprawdź, dlaczego?

W punktach sprzedaży choinek panuje już wielki ruch. Najchętniej wybierane są żywe drzewka. Nie ma się co dziwić: ich zapach rozchodzi się po całym domu i tworzy magiczny klimat świąt. Ale im piękniejsza, większa, bardziej dorodna choinka, tym więcej trzeba za nią zapłacić.

 

Niekwestionowaną królową choinek pozostaje wśród kupujących jodła kaukaska. Ma długie i gęste igły, ale to drogie drzewko – za 2,5-metrową jodłę trzeba zapłacić nawet 250 zł. 

Tańszy jest świerk pospolity – można go kupić już od 70 zł. To najpopularniejsze drzewko w polskich domach. Co składa się na jego cenę?

Szkółkarz kupuje jedną sadzonkę za niespełna 8 groszy (1,50 zł za 20 sztuk). Uprawia ją przez 2-3 lata. W tym czasie musi dbać o odpowiednie nawilżenie gleby i ochronę przed szkodnikami. Później sprzedaje sadzonkę plantatorowi za 1,30 zł od sztuki.

Mierząca od 50 do 60 cm sadzonka znów wędruje do ziemi na mniej więcej 3-4 lata. Trzeba ją opryskiwać i nawozić. Koszt oprysków to kilkanaście złotych na drzewko. Jeśli się tego nie zrobi, 70 procent plantacji nadaje się do wyrzucenia.

Po 3-4 latach drzewko osiąga 150-180 cm. Wówczas można je sprzedać. Cena świerku u plantatora wynosi 20-35 zł – ale za taką cenę od sztuki można kupić tylko większą liczbę drzewek w donicach. Starsze świerki, pięcioletnie, które osiągają 2 m wysokości, kosztują hurtowo 60 zł.

Sprzedawcy, którzy oferują nam choinki na ulicy doliczają jeszcze koszty transportu, wynajęcia placu i ochrony. Stąd ceny świerku pospolitego mają rozpiętość od 70 do 120 zł.

Prowadzimy sprzedaż choinek z własnej plantacji, dlatego nasze ceny nie są wygórowane. Tylko jodłę kaukaską sprowadzam z Danii. Mimo że wzrosły koszty transportu i euro, cena jest podobna do ubiegłorocznej.

W punktach sprzedaży choinek panuje już wielki ruch. Najchętniej wybierane są żywe drzewka
Ale im piękniejsza, większa, bardziej dorodna choinka, tym więcej trzeba za nią zapłacić
Choinki w Łodzi
Co naprawdę składa się na ostateczną cenę drzewka
Jarosław Holi (35 l.)

Źrodło - fakt.pl

 

Słowa kluczowe: