When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wulkan Pinatubo

T
19 grudnia 2011, 15:14

Fotogaleria

Wulkan Pinatubo

Pinatubo – czynny wulkan na wyspie Luzon, w Filipinach, 1 486 m n.p.m. Jest to stratowulkan. Erupcja w czerwcu 1991 spowodowała śmierć ok. 800 osób na skutek opadów popiołowych, bomb wulkanicznychlaharów oraz z powodu chorób epidemicznych. Setki osób zostało rannych.

2 kwietnia tubylcy mieszkający w okolicach wulkanu zauważyli strumienie pary wydobywające się z krateru. Informacje dotarły do obserwatorium wulkanologicznego w Manili. Doniesienia te wzbudziły także niepokój w Clark Air Base leżącej ok. 20 km od Pinatubo. Na Filipiny przyleciał amerykański zespół wulkanologów. Aktywność wulkanu wzrastała z dnia na dzień. Naukowcy nakłaniali miejscowe władze do ewakuacji.

Częste trzęsienia ziemi sprawiły, że 5 czerwca ogłoszony został alarm III stopnia (możliwa erupcja w ciągu dwóch tygodni).

7 czerwca naukowcy lecący śmigłowcem nad szczytem zauważyli wydobywające się z krateru chmury popiołu. Ogłoszony zostaje alarm IV stopnia (erupcja możliwa w ciągu 24 h). 15 czerwca nastąpił wybuch. Erupcja trwała około tygodnia. W jej wyniku Pinatubo stracił wierzchołek. Po opadnięciu popiołów wulkan stał się niższy o 160 metrów, wcześniej miał wysokość 1745 m.

Słowa kluczowe: