When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Ożywią ssaka-giganta. Mamut wróci na Syberię

T
6 grudnia 2011, 12:49

Niezwykle ambitny plan odtworzenia wymarłego 10 tysięcy lat temu gatunku ogłosili japońscy i rosyjscy naukowcy. Chcą przywrócić do życia mamuty!

Ożywią ssaka-giganta. Mamut wróci na Syberię

Naukowcy odnaleźli w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie dobrze zachowane szczątki mamuta. W jego kości udowej był nienaruszony szpik. Stanie się on punktem wyjścia do sklonowania mamutów. Jak do tego dojdzie? Naukowcy dokonają transplantacji jąder komórkowych ze szpiku do komórek jajowych słonia. Z komórek słonia natomiast usuną ich jądra w zabiegu podobnym do klonowania.

Tak przygotowany zarodek zostanie umieszczony w macicy słonicy, która wyda na świat małe mamuciątko. Naukowcy z rosyjskiego z Jakuckiego Muzeum Mamutów i japońskiego Uniwersytetu Kinki nie kryją optymizmu. Ich zdaniem dzień, gdy po Syberii i Kanadzie znów będą chodzić wysokie na 4 metry i ważące 9 ton mamuty wcale nie jest odległy. Pytanie, czy po takim eksperymencie naukowcy zaczną odtwarzać inne dawno wymarłe gatunki? Może nawet uda się im odtworzyć dinozaury?

"Wszystko zależy od uzyskania dawnego DNA. W Polsce pod kierunkiem prof. Ryszarda Słomskiego trwają prace nad odtworzeniem tura, który wyginął w XVII wieku" - zauważa profesor Smorąg
Profesor Zdzisław Smorąg z Instytut Zootechniki w Balicach uważa, że odtworzenie mamutów jest możliwe
Naukowcy wierzą, że po Syberii i Kanadzie znów będą chodzić wysokie na 4 metry i ważące 9 ton mamuty
Naukowcy odnaleźli w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie dobrze zachowane szczątki mamuta. W jego kości udowej był nienaruszony szpik.
Szpik stanie się punktem wyjścia do sklonowania mamutów
Naukowcy dokonają transplantacji jąder komórkowych ze szpiku do komórek jajowych słonia
Zarodek zostanie umieszczony w macicy słonicy, która wyda na świat małe mamuciątko.

Źródło - fakt.pl

Słowa kluczowe: