Blisko Australii znaleziono dwie zatopione wyspy

T
22 listopada 2011, 14:55

Według naukowców wyspy były częścią superkontynetu!

 

Blisko Australii znaleziono dwie zatopione wyspy

Dwie zatopione wyspy o wielkości Tasmanii znaleziono w oceanie Indyjskim na zachód od australijskiego miasta Pert. Badacze uważają, że te wyspy były kiedyś częścią starożytnego superkontynentu Godwany. Zatopione wyspy odkryli naukowcy z australijskich uniwersytetów podczas trzech tygodniowej ekspedycji badawczej. Uczeni znaleźli wyspy na podstawie analizy dna. 

Gondwana powstała po raz pierwszy w okresie kambryjskim, 550–500 milionów lat temu, wraz z rozpadem superkontynentu Pannocji. Przez większą część ery paleozoicznej biegun południowy znajdował się na obszarze tego superkontynentu, w związku z czym w chłodniejszych okresach tworzyły się na nim czapy lodowe. Około 300 milionów lat temu zamknął się stosunkowo niewielki ocean Reik i mniejszy superkontynent Eurameryki połączył się z Gondwaną, tworząc Pangeę.

Na masę lądową Gondwany składały się dzisiejsze: Ameryka Południowa, Afryka, Indie, Australia, Antarktyda, Nowa Zelandia i południowo-wschodnia część Azji oraz mniejsze mikrokontynenty, jak Wyniesienie Kergueleńskie.

 

Słowa kluczowe: