When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Blisko Australii znaleziono dwie zatopione wyspy

T
22 listopada 2011, 14:55

Według naukowców wyspy były częścią superkontynetu!

 

Blisko Australii znaleziono dwie zatopione wyspy

Dwie zatopione wyspy o wielkości Tasmanii znaleziono w oceanie Indyjskim na zachód od australijskiego miasta Pert. Badacze uważają, że te wyspy były kiedyś częścią starożytnego superkontynentu Godwany. Zatopione wyspy odkryli naukowcy z australijskich uniwersytetów podczas trzech tygodniowej ekspedycji badawczej. Uczeni znaleźli wyspy na podstawie analizy dna. 

Gondwana powstała po raz pierwszy w okresie kambryjskim, 550–500 milionów lat temu, wraz z rozpadem superkontynentu Pannocji. Przez większą część ery paleozoicznej biegun południowy znajdował się na obszarze tego superkontynentu, w związku z czym w chłodniejszych okresach tworzyły się na nim czapy lodowe. Około 300 milionów lat temu zamknął się stosunkowo niewielki ocean Reik i mniejszy superkontynent Eurameryki połączył się z Gondwaną, tworząc Pangeę.

Na masę lądową Gondwany składały się dzisiejsze: Ameryka Południowa, Afryka, Indie, Australia, Antarktyda, Nowa Zelandia i południowo-wschodnia część Azji oraz mniejsze mikrokontynenty, jak Wyniesienie Kergueleńskie.

 

Słowa kluczowe: