Zioło, które chroni przed bólem

T
1 lutego 2016, 13:16

Jest łatwy sposób na powstrzymanie infekcji gardła. Wystarczy odpowiednio wcześnie zastosować napar szałwi. Co więcej, ta roślina pomaga w leczeniu innych poważnych dolegliwości.

Zioło, które chroni przed bólem

Szałwia lekarska jest od wieków używana w medycynie ludowej. Do niedawna zioło to było podstawowym lekiem na bóle gardła (a także np. zębów). W starożytności szałwię uznawano za afrodyzjak i lek na bezpłodność.

Napar, który leczy
Współczesna medycyna potwierdziła dobroczynną moc szałwii i zioło to znalazło się w wielu lekarstwach - w tym m.in. pastylkach do ssania chroniących przed bólem gardła. Działanie to szałwia zawdzięcza m.in. olejkom eterycznym oraz witaminie C. W aptekach i sklepach zielarskich dostępnych jest wiele preparatów z szałwii: herbatki, olejki, tabletki do łykania bądź ssania.
Nie tylko na gardło
Szałwia ma cały szereg zastosowań. Najpopularniejszym z nich jest zapobieganie bólowi i infekcjom. A to dlatego, że składniki szałwii przeszkadzają w namnażaniu się bakterii. Poza tym zioło neutralizuje wiele bakteryjnych toksyn. Szałwia ma działanie ściągające, dlatego polecana jest przy różnego rodzaju ropnych zapaleniach - np. przy bólu zęba, czy owrzodzeniach żylakowych.
Poza tym herbatki z szałwii sprawdzają się przy problemie z nadmierną potliwością - stąd często są stosowane podczas menopauzy przez panie skarżące się na uderzenia gorąca i nagłe, obfite poty. Picie naparu szałwii łagodzi też dolegliwości trawienne i przeciwdziała biegunkom.

Źródło - fakt.pl

Słowa kluczowe: