When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Zobacz jak oszczędzać na ogrzewaniu!

T
16 listopada 2011, 09:51

Przed nami zima. To oznacza nie tylko chłód w naszych domach, ale i pustki w portfelu. Bo wydatki na ogrzewanie to lwia część wydatków!

Zobacz jak oszczędzać na ogrzewaniu!

 

Odczuwają to nie tylko właściciele domów, ale i miliony Polaków mieszkający w blokach, którzy ogrzewają mieszkania tzw. ciepłem systemowym – czyli centralnym ogrzewaniem z sieci.

Rachunki, które przychodzą po zakończonym sezonie grzewczym, potrafią przyprawić o zawrót głowy. Znane są przypadki gdy właściciele 50-metrowych mieszkania dopłacają po 3-4 tysiące złotych.

Ale można uniknąć takich niespodzianek, słuchając porad fachowców. Naszym Czytelnikom doradza Bogusław Regulski (53 l.), wiceprezesa Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Porady

1. 

Pamiętajmy, iż temperatura optymalna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia to 19- 21 st. C. Każdy wzrost temperatury o 1 stopień powoduje około 10 proc. wzrostu kosztów ogrzewania.

2.

Używajmy zaworów – temperaturę najlepiej regulować zaworem termostatycznym przy grzejniku. Mieszkanie wietrzyć krótko i intensywnie, koniecznie przy zakręconym kaloryferze przez najwyżej 10 minut, by go nie wychładzać. Zawory otwierajmy po około 5 minutach po zamknięciu okien.

3.

Nie zostawiajmy uchylonych lufcików lub okien na długo. W trakcie takiego wietrzenia nie tylko nie przewietrzymy dobrze pomieszczenia, ale dodatkowo przyczynimy się do wyziębienia ścian i wyposażenia, które są znakomitym akumulatorem ciepła. Nagrzanie tak „wywietrzonego” pomieszczenia wymagać będzie dostarczenia znacznie większej ilości ciepła

4.

Uwolnijmy nasze grzejniki – skróćmy firanki odsłaniając źródło ciepła, nie zasłaniajmy kaloryferów meblami czy innymi przedmiotami. Zamontowanie za kaloryferem specjalnych blach „odbijających” ciepło w stronę pokoju, to oszczędność ok. 5 proc. ciepła

5.

Podczas nieobecności w domu, w nocy oraz w pomieszczeniach rzadko używanych temperatura może być niższa. Ustawmy zawory grzejników na minimalny poziom poboru ciepła. Należy dbać o zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach wspólnych – na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach.

Jak wskazują badania, zmiany nawyków użytkowników lokali mogą doprowadzić do obniżenia opłat za ciepło nawet o 15 proc. Dla przeciętnej rodziny oznacza to 500-800 zł oszczędności rocznie i zapobiegnie astronomicznym rachunkom. Jeszcze większych oszczędności możemy spodziewać się po ociepleniu budynku lub wymianie okien. Dlatego warto „naciskać” spółdzielnię i żądać wykonania niezbędnych prac.

Źródło - fakt.pl

Autor: Dariusz Gacek

 

Słowa kluczowe: