Dzisiaj Księżyc przestanie istnieć?!

T
8 listopada 2011, 11:26

Asteroida oznaczona symbolem YU55 ma długość czterech boisk piłkarskich. Mknie przez zimne przestrzenie Kosmosu w niewyobrażalną prędkością 50 tys. km/godz. Najszybszy samolot Lockheed SR-71 Blackbird osiąga prędkość ledwie 4500 km/godz.

Dzisiaj Księżyc przestanie istnieć?!

Dzisiejszej nocy YU55 przeleci tak blisko Ziemi, jak żadne inne ciało niebieskie w ostatnich 35 latach. Odległość wynosić będzie 325 tys. km., czyli o całe 15 tys. km mniej niż wynosi odległość z Ziemi do Księżyca. Naukowcy uspokajają jednak, że kosmiczny kolos nie trafi w naszą planetę. Jesteśmy więc bezpieczni. Ale co by się stało, gdyby asteroida trafiła w Księżyc?

– Na pewno takie zderzenie przyniosłoby bardzo poważne, kosmiczne skutki – mówi Don Yeomans, szef programu NASA zajmującego się śledzeniem zbliżających się do Ziemi obiektów kosmicznych. – Uderzenie YU55 w powierzchnię Księżyca nie wybiłoby Srebrnego Globu z jego orbity, ale na pewno spowodowałoby powstanie olbrzymiego krateru.

Rozpędzona do prędkości 50 tys. km/godz. skalna asteroida, uderzając w powierzchnię Księżyca wyrwałaby w jego powierzchni krater o średnicy 4 kilometrów. Zmieściło by się w nim więc centrum Warszawy.

– To już krater o znaczących rozmiarach, chociaż na Księżycu są też większe kratery – dodaje Yeomans.

Według niego, prawdopodobieństwo zderzenia YU55 i Księżyca jest jednak niewielkie. – Musiałoby dojść do wielu nieprzewidzianych okoliczności. NASA od dawna ma wyliczenia dotyczące trasy YU55 , z których wynika, że ryzyko jest małe – zapewnia Yeomans.

Ale w Kosmosie zdarzają się takie rzeczy, o jakich naukowcom nawet się nie śniło. Więc, kto wie, co stanie się  dzisiaj w nocy...

Odległość asteroidy od Ziemi wynosić będzie 325 tys. km., czyli o całe 15 tys. km mniej niż wynosi odległość z Ziemi do Księżyca.
Czy grozi nam scenariusz podobny do tego z filmu
Księżyc nad Atenami
Pełnia księżyca widziana z Nepalu
Księżyc nad Akropolem
Zdjęcie asteroidy YU55 wykonane przez NASA
Rozpędzona asteroida, uderzając w powierzchnię Księżyca wyrwałaby krater o średnicy 4 kilometrów
Asteroida mknie z prędkością 50 tys. km/godz
Naukowcy uspokajają, że kosmiczny kolos nie trafi w naszą planetę

Źródło - fakt.pl

Foto - Reuters, AP

Wideo można zobaczyć tu.

Słowa kluczowe: