When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Krzywy las pod Gryfinem [ZDJĘCIA]

T
8 lutego 2016, 17:45

Cud natury - krzywy las pod Gryfinem!

Krzywy las pod Gryfinem [ZDJĘCIA]

W Nowym Czarnowie, cztery kilometry od Gryfina, nieopodal Elektrowni „Dolna Odra” rośnie wyjątkowa przyrodnicza osobliwość - „Krzywy Las”. Jest to skupisko około 100 zdeformowanych sosen rosnących na obszarze około 0,30 ha. Posadzono je najprawdopodobniej w 1934 roku.

Tuż nad ziemią pień zamiast rosnąć pionowo - skręca pod kątem 90° i wygina się szerokim łukiem ku górze. Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym. Widok, jaki tworzą te drzewa jest niesamowity.

Zobacz koniecznie: Galeria zdjęć: niezwykłe drzewa Slope Point

Dookoła tego miejsca rosną proste sosny, wygląda więc na to, że ktoś kiedyś musiał się przyczynić do pokrzywienia drzew. Czy deformacja sosen była zamierzona? Taki charakter krzywizn pni sosny pospolitej jest bardzo rzadko spotykany. Widać na nich wyraźnie, że powstały w wyniku mechanicznych uszkodzeń.

Poziome pałąkowate wygięcia mają długość od jednego do trzech metrów. Nad łukiem pnie pną się już pionowo do góry. Sosny pomimo swojego wieku są stosunkowo niskie, nie ma wśród nich takiej, której wysokość przekroczyłaby 15 metrów. Istnieje wiele hipotez próbujących wytłumaczyć to niezwykłe zjawisko.

Do "Krzywego Lasu" dojedziemy najprościej od strony Gryfina. Przystanek PKS znajduje się tuż przy "Krzywym Lesie". Z miasta kierujemy się w stronę Chojny. Przed estakadą nad torami kolejowymi skręcamy w prawo w kierunku Nowego Czarnowa - Elektrowni "Dolna Odra". Po dotarciu do dużego skrzyżowania w kształcie trójkąta, po prawej stronie stoi czteropiętrowy budynek. Zaraz za nim skręcamy w polną drogę. Po przejściu ok. 150 metrów należy iść dalej wzdłuż rurociągu ciepłowniczego, który niezbyt estetycznie odgradza las od terenu zabudowanego garażami i zajętego przez pracownicze ogrody działkowe.

„Krzywy Las” znajduje się za budynkiem, a wejść do niego można pod łukiem rurociągu tworzącym „bramę do lasu”. Pamiętać należy, że miejsce to zasługuje na specjalną opiekę i troskę, bo jest jedyne w swoim rodzaju.

Źródło - http://www.gryfino.pl

Słowa kluczowe: