When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Dąb Bartek umiera

T
28 września 2011, 10:42

Ponad tysiącletni Dąb Bartek potrzebuje pomocy!

Dąb Bartek umiera

 Piękny symbol naszego państwa i polski cud natury umiera z powodu niewielkiego szkodnika zwanego opiętkiem dwuplamkowym. Kolos z Zagańska (woj. świętokrzyskie) został otoczony specjalną, stalową konstrukcją, która ma nie sprawić, by drzewo nie runęło!

Pod konarami sędziwego teraz Bartka schronienia szukali już średniowieczni wojowie i rycerstwo. Przeżył kolejne wojny i tragedie. Rósł wraz z dziesiątkami pokoleń Polaków, będąc symbolem dumy i potęgi. Ale czasy rycerzy i partyzantów już minęły, a 30-metrowy kolos chyli się ku upadkowi. To czego nie zrobił czas i historyczne zawieruch , dziś kończy ledwie 10-milimetrowy chrabąszcz. Owad atakuje środkową część pnia i powoduje wysychanie drzewa. Leśnicy są bezradni wobec plagi atakującej nie tylko Bartka, ale także inne dęby w całej Polsce. Bartek z roku na rok jest coraz słabszy.

– Wystarczy większa wichura, by Bartek upadł - alarmuje Marta Szczecińska, z Fundacji Odzyskaj Środowisko, która wraz z wójtem Zagańska rozpoczęła akcję ratowania dębu. - Drzewo choć żyje i wygląda bardzo okazale, to jest w stanie zagrożenia i potrzebuje umocnień - dodaje.

Teraz specjaliści z Politechniki Łódzkiej przygotowują specjalną konstrukcję, która ma podtrzymywać wiekowego jubilata. Co to będą za instalacje? Najnowsza koncepcja mówi o wykonaniu łuku, do którego zostanie podwieszone drzewo. Do łuku umiejscowionego nad koroną drzewa będzie można, wykorzystując stalowe wsporniki, podwiesić jego konary. Koszt całej operacji, to niemal 2 miliony złotych. Dlatego potrzebna jest pomoc darczyńców. Ratujmy narodowy symbol!

Źródło - fakt.pl

Marta Szczecińska walczy o uratowanie dębu

Autor - Tomasz Jagodziński

 

 

Słowa kluczowe: