When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Strefy sejsmiczne

T
12 sierpnia 2011, 11:36

Wyróżnia się dwie główne strefy sejsmiczne Ziemi: okołopacyficzną, alpejsko-himalajską. 

Strefy sejsmiczne

Co roku naszą planetę nawiedzają trzęsienia ziemi o różnej sile, powodujące liczne ofiary i ogromne zniszczenia. Ale tym najstraszniejszym katastrofom nie udaje się zapobiec, prawie niemożliwe jest nawet ich przewidywanie. Wyróżnia się dwie główne strefy sejsmiczne Ziemi: okołopacyficzną, alpejsko-himalajską. Obszary sejsmiczne to głównie obszary krawędzi płyt litosfery, rzadziej obszary wewnątrzpłytowe – grzbiety oceaniczne, młode góry fałdowe, łuki wysp, rowy oceaniczne.

Do obszarów sejsmicznie aktywnych należą: Japonia, Nowa Zelandia, Kordyliery, Andy – tak zwany „Pacyficzny pierścień ognia”. Na obszar ten przypada 80% trzęsień ziemi. Drugą strefą sejsmiczną jest rejon śródziemnomorski oraz obszar ciągnący się od Iranu przez Pamir, północne Indie do Półwyspu Malajskiego. Wyróżnia się dwie główne strefy sejsmiczne Ziemi: okołopacyficzną, alpejsko-himalajską.