Zaćmienie Słońca, kalendarz na 2011 rok

T
2 czerwca 2011, 16:36

Zaćmienie Słońca – jedno z najbardziej niezwykłych i pięknych zjawisk astronomicznych

Zaćmienie Słońca, kalendarz na 2011 rok

Zaćmienie Słońca – jedno z najbardziej niezwykłych i pięknych zjawisk astronomicznych, znajomych człowiekowi z czasów starożytnych. To zjawisko polega na przesłonięciu tarczy słonecznej przez Księżyc. Efektem tego jest cień padający na fragment Ziemi, to znaczy że zaćmienie jest widoczne z wąskiego pasa i czas jego trwania nie przekracza 7,5 minut. Zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się na jednej linii. W ciągu roku występują co najmniej dwa zaćmienia Słońca, ale nie więcej niż pięć, najwyżej trzy są całkowite.
 Warunkiem zaćmienia Słońca jest także Księżyc w nowiu, kiedy jego tarcza  jest niewidoczna. Zaćmienie zawsze zaczyna się od prawej strony Słońca.
Uczeni wyróżniają 3 rodzaje zaćmienia:
Zaćmienie całkowite, gdy Księżyc zakrywa całą tarczą Słońca;
Częściowe, gdy Księżyc zakrywa tylko część Słońca
Pierścieniowe albo obrączkowe, gdy nasz naturalny satelita nie jest w stanie przesłonić całego Słońca i dookoła jego tarczy można zobaczyć jasny i szeroki pierścień.


Kalendarz zaćmień słońca 2011
Wczoraj 1 czerwca odbyło się kolejne częściowe zaćmienie, zakryte było 60,1% tarczy Słońca. Zjawisko rozpoczęło się o 19:25 czasu Greenwich, jego można było zobaczyć tylko w północnej części Chin, Sybiru i Kanady.
Dodajmy, że do pierwszego w tym roku zaćmienia doszło 4 stycznia.
Następne częściowe zaćmienie odbędzie się 1 lipca, ale zakryte będzie tylko 0,09% słonecznej tarczy. Zjawisko będzie obserwowane około Antarktydy.
Prawie całkowite o 90,4%, zaćmienie będzie widoczne znów około Antarktydy 25 listopada.
Następne zaćmienie o dużej fazie, widoczne z terenu Polski nadarzy się dopiero 20 marca 2015 roku.

Słowa kluczowe: