When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Uczulenie sezonowe – poznaj swojego wroga

T
30 maja 2011, 12:29

Nic tak nie denerwuje w pogodny letni dzień, jak sezonowa alergia

Uczulenie sezonowe – poznaj swojego wroga

Według informacji Fundacji Europejskiego Centrum Badań nad Alergiami  (ECARF), około 30% ludności na świecie chorują na alergię, zauważymy że ta choroba robi się coraz „młodsza”. Najbardziej podatni na wystąpienie objawów alergicznych są mieszkańcy wielkich miast, przez zanieczyszczenie środowiska.
Alergia (czyli nadwrażliwość, uczulenie, katar sienny) – oficjalnie uznawana choroba, która pogarsza poziom życia i zdolność do pracy. UWAGA: uczulenie, z czasem może się przekształcić w astmę oskrzelową.
Sprawdzimy, jakie czynniki wywołują alergię sezonową.
Na wystąpienie uczulenia mają wpływ: czynniki genetyczne i środowiskowe, tryb życia, odżywianie, zanieczyszczenie środowiska, kontakt z bakteriami i wirusami, osłabienie układu odpornościowego.
Uczeni opracowali specjalizowane kalendarze dla alergików, oto mini-kalendarz sezonowych alergenów:

  • kwiecień- maj: drzewa liściaste (brzoza, klon, olcha, jesion),
  • maj-czerwiec:drzewa iglaste,
  • maj-lipiec: zboże,
  • lipiec-październik – chwasty.

Zapobiec alergicznym reakcjom pomogą nasze porady: trzeba częściej sprzątać na mokro, nie korzystać z kosmetyków, zawierających propolis i składniki roślinne, warto także pamiętać o zdrowym odżywianiu i stylu życia.
Meteoprog.pl życzy dobrego zdrowia.