When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Południowy wschód Islandii zasłania chmura pyłu wulkanicznego

T
23 maja 2011, 10:22

20 km słup dymu podniósł się w powietrze po erupcji Grímsvötn

Południowy wschód Islandii zasłania chmura pyłu wulkanicznego

 Wybuch wulkanu Grímsvötn mocniejszy od wybuchu Eyjafjallajökulla w zeszłym roku. Większa część Islandii zanurzona w mrok, ale na szczęście, popiół nie rozpowszechnia się. Chmury pyłu wulkanicznego wyrzucone do atmosfery, dzięki słabemu wiatru nie stanowią poważne zagrożenie.
20 km słup dymu podniósł się w powietrze po erupcji Grímsvötn, budynki, samochody, pola ukryte grubą warstwą popiołu wulkanicznego.
Przestrzeń powietrzna nad Islandią została zamknięta, wewnętrzne rejsy były odwołane. Transatlantyckie rejsy na Islandię zostały przekierowane na nieislandzkie lotniska.
Teraz wiatr dmie w stronę Grenlandii, dlatego chmura popiołu wulkanicznego nie dotrze do kontynentu europejskiego.

Informacje ogólne:

Grimsvötn (1719 m n.p.m.) – czynny wulkan na Islandii trzeci pod względem wysokości w Europie, znajdujący się pod lodowcem Vatnajökull. Jego erupcje powodują topnienie lodowca, a ciśnienie i ciepło wydobywające się podczas erupcji z wulkanu, unoszą czapę lodową co prowadzi do katastrofalnych powodzi na tym terenie. Zjawisko to nazywa się jökulhlaup, bardzo często spotykane na Islandii.

 

 

 

 

Słowa kluczowe: