Ustalono datę ocieplenia globalnego

T
24 marca 2011, 17:34

Nagłe ocieplenie globalne nastąpić może za 100-300 lat. Naukowcy doszli do tego wniosku, badając wzory dna oceanicznego, informuje Discovery News.

Ustalono datę ocieplenia globalnego

Richard Norris z Instytutu Oceanicznego im. Scripsa Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD) i jego koledzy przebadali wzory mułu u wybrzeża Ameryki Południowej. Skała, tworząca się podczas ociepleń jest szarą, badacze łatwo ustalili częstotliwość tych okresów.

Wcześniej uważano, że podwyższenie temperatury odbywało się w paleocenie i eocenie średnio co 400 lat. Najwyższą temperatura była w późnym paleocenie około 55 milionów lat temu. W tym okresie temperatura podwyższyła się o 5-7 stopni, wskutek czego wymarło wielu gatunków biologicznych.

Ale teraz badacze ustalili, że w eocenie miały miejsce okresy nieznacznego ocieplenia (o 2-3 stopnie) znacznie częstsze, niż uważano wczesniej. Trwały około 40 tysięcy lat i związane były z wydzieleniem węglu z oceanu do atmosfery.

Niestety podobne procesy teraz odbywają się dziś, ale teraz wydzielenie węglu spowodowane jest działalnością człowieka. Poziom zakwaśnienia oceanu związany z tym procesem podobny jest do tego, który był odnotowany pod czas ociepleń pprehistorycznych.

Słowa kluczowe: