When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Ustalono datę ocieplenia globalnego

T
24 marca 2011, 17:34

Nagłe ocieplenie globalne nastąpić może za 100-300 lat. Naukowcy doszli do tego wniosku, badając wzory dna oceanicznego, informuje Discovery News.

Ustalono datę ocieplenia globalnego

Richard Norris z Instytutu Oceanicznego im. Scripsa Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD) i jego koledzy przebadali wzory mułu u wybrzeża Ameryki Południowej. Skała, tworząca się podczas ociepleń jest szarą, badacze łatwo ustalili częstotliwość tych okresów.

Wcześniej uważano, że podwyższenie temperatury odbywało się w paleocenie i eocenie średnio co 400 lat. Najwyższą temperatura była w późnym paleocenie około 55 milionów lat temu. W tym okresie temperatura podwyższyła się o 5-7 stopni, wskutek czego wymarło wielu gatunków biologicznych.

Ale teraz badacze ustalili, że w eocenie miały miejsce okresy nieznacznego ocieplenia (o 2-3 stopnie) znacznie częstsze, niż uważano wczesniej. Trwały około 40 tysięcy lat i związane były z wydzieleniem węglu z oceanu do atmosfery.

Niestety podobne procesy teraz odbywają się dziś, ale teraz wydzielenie węglu spowodowane jest działalnością człowieka. Poziom zakwaśnienia oceanu związany z tym procesem podobny jest do tego, który był odnotowany pod czas ociepleń pprehistorycznych.

Słowa kluczowe: