Ulewy, burze i śnieżyce sparaliżowały Bliski Wschód

T
13 grudnia 2010, 10:58

Obfite ulewy zastąpiły susze na Bliskim Wschodzie.

Ulewy, burze i śnieżyce sparaliżowały Bliski Wschód

Z powodu silnych burz władze Syrii zmuszone były zamknąć port Tartus& Silny wiatr spowodował burze piaskowe na północnym wschodzie kraju i w południowych prowincjach. W Damasku odnotowano rekordową śnieżycę. Na ziemi leży ponad 70 crntymetrów śniegu. Miejscowości górskie są odcięte od świata.

Meteorolodzy potwierdzają, że temperatura w całym kraju się obniżyła. Skasowano zajęcia w szkołach, służby awaryjne odnawiają komunikacje, miezkańcy dostają pomóc.

W Jordanii ukryte śniegiem regiony górskie. Zamknięto lotnisko w Ammanie, dlatego samoloty lądują w Damasku. Burze piaskowe i mgła spowodowały liczne wypadki drogowe. Policja prosi kierowców nie wyjeżdżać w ciągu najbliższych 48 godzin.

Na północy Iraku trwają ulewy. W pustyni prędkość wiatru sięga 100 km/h. W Liwanie fale porwały dziesiątki łódzi, a na lotnisku Beirutu silny wiatr przewrócił  trzy lekkich samoloty. Zamieci śnieżne i lód na fdrogach spowodowały skasowanie ruchu transportu na przełęczach. W dolinie Bekaa rzeki wyszły z brzegów, może to spowodować rujnowanie domów. W niektórych miejscach osuwiska rozmyły drogi.

Żywiół panuje tez w Egipcie. Pa północy panują ulewy, a w centralnej części kraju  są burze piaskowe.

W niedzielę zostały zamknięte porty Aleksandria, Suez, Nuwajbi. Zamknięto plaże. Stan nadzwyczajny wprowadzono też na lotniskach, porty powietrzne Aleksandrii i Kairu nie przyjmują samoloty.

Słowa kluczowe: