When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Pogoda na innych planetach. Wielka Czerwona Plama na Jowiszu

T
26 listopada 2015, 13:25

Codziennie Ziemię nawiedzają katastrofy naturalne: tornado, trzęsienia ziemi, niszczące całe miasta, tsunami, pochłaniające całe wyspy, erupcje wulkanów paraliżujące całe kontynenty. Ale w Układzie Słonecznym nie ma miejsca spokojniejszego niż nasz planeta. Kataklizmy, które wydarzają się na innych planetach nie pozostawiają szans dla życia.

Pogoda na innych planetach. Wielka Czerwona Plama na Jowiszu

Jowisz w Układzie Słonecznym jest planetą najbardziej niespokojną. Wielka Czerwona Plama to ogromny antycyklon, który od 300 lat dziwił astronomów - nie mogli określić pochodzenie zjawiska.

Czerwona Plama jest dwukrotnie większa niż powierzchnia ziemi i obraca się w kierunku przeciwnym niż atmosfera Jowisza. Odkrył ją Giovanni w roku 1600, ale nie zwracano na nią uwagi. Dopiero w roku 1979 Voyager-2 leciał nad Jowiszem i i odkrył, że plama jest ogromną burzą. Chmury znajdują się 8 kilometrów nad nad atmosferą planety. Nie wiadomo na razie, dlaczego plama jest czerwoną. Przypuszcza się, że zawiera ona związki chemiczne z fosforem. Czerwona Plama ma zmienne wymiary 24-40 tysięcy na 12-14 tysięcy kilometrów. Plama ciągle się zmniejsza. Przed 100 laty była ona dwa razy większa. Nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie istniała. W marcu roku 2006 niedaleko pierwszej plamy odnotowaną nową znacznie mniejszą.

Na Jowiszu zawsze są sztormy i burze. Błyskawice na Jowiszu są kilkukrotnie silniejsze, niż na Ziemi.

Słowa kluczowe: