When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Zdjęcia niezwykłych burz piaskowych

T
23 listopada 2010, 15:08

W niektórych miejscach na świecie burze piaskowe są zjawiskiem zwykłym. Ale czasem spotykają się w bardzo nieoczekiwanych miejscach.

Zdjęcia niezwykłych burz piaskowych

Wraz z upałem dostajesz burzę piaskową w prezencie

Podczas panowania niżów nad Europą, jeden ze sztormów zaczepił Afrykę północną. Wiatr przeniósł piasek i pył z Sahary nad Śródziemnomorze i Grecję. Zdjęcie to zostało wykonane 10 listopada, wtedy Grecja dostała piaski z Sahary, a Polska - ciepło tropikalne.

Burza piaskowa nad Alaską

Nie widzimy nic dziwnego w burzach piaskowych nad Saharą czy półwyspem Arabskim. Jednak czasem burze te powstają też na kole podbiegunowym, ale w nieco mniejszej skali. Jedną z takich burz nad Alaską 17 listopada odnotował satelita Terra. Cienkie pióra pyłu rozpowszechniają się od wybrzeża w kierunku południowego zachodu. Malaspina to lodowiec na brzegu zatoki Alaska. Lodowce rozcierają skały na piasek, a silne wiatry unoszą piasek ten w powietrze. Tak właśnie tutaj powstają burze pisakowe.

Słowa kluczowe: