When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Pogoda na innych planetach. Kometa Shoemaker-Levy 9

T
16 listopada 2010, 16:03

Codziennie Ziemię nawiedzają katastrofy naturalne: tornado, trzęsienia ziemi, niszczące całe miasta, ttsunami, pochłaniające całe wyspy, erupcje wulkanów paraliżujące całe kontynenty. Ale w Układzie Słonecznym nie ma miejsca spokojniejszego niż nasz planeta. Kataklizmy, które wydarzają się na innych planetach nie pozostawiają szans dla życia.

Pogoda na innych planetach. Kometa Shoemaker-Levy 9

Komety są bardzo rzadkim zjawiskiem na Ziemi. Z reguły rozpadają sie na cząsteczki nie dolatując do atmosfery. Jeżeli jednak dolatują, skutki są straszne. Jak na przykład katastrofa Tungusska, która wydarzyła się 30 czerwca roku 1908 niedaleko rzeki Podkamienna Tunguska w kraju Krasnojarskim.

Mimo że eksplozja meteorytu albo komety (nikt do dziś nie wie na pewno, czym był ten obiekt) odbyła się jeszcze w powietrzu, jej skutki były okropne. Moc eksplozji wynosiła 10-50 MT, jest to 1000 razy więcej, niż bomba atomowa, zrzucona na Hirosimę, Japonia. Eksplozję na Tungusce było słychać za 800 km od epicentrum, fala uderzeniowa powaliła 2100 km² lasu. Odnotowano falę sejsmiczną w 5 stopni.

Ale takie zderzenia planet  i komet wydarzają się nie tylko na Ziemi. W lipcu roku 1994 kometa Shoemaker-Levy 9 zderzyła się z Jowiszem. Mieszkańcy naszej planety mieli możliwość po raz pierwszy obserwować zderzenie dwóch ciał kosmmicznych. Spowodowało to liczne dyskusje w środkach przekazu masowego. Była to pierwsza kometa, która wkroczyła w orbitę planety.

Gdyby coś podobnego wydarzyło się na Ziemi, życie na niej zmieniłoby się radykalnie. Rozmiar ciał kosmicznych, które zderzały się z Jowiszem równał się rozmiarowi naszej planety. Ich temperatura była cztery razy wyższa niż temperatura słońca. Możemy się domyślać, że zderzenie czegoś takiego z Ziemią byłoby znacznie straszniejsze, niż pokazuje film 2012.

Słowa kluczowe: