When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Letnie kataklizmy pogodowe obiecują coś niezwykłego

T
26 października 2010, 20:02

Naukowcy nie bardzo chętnie utożsamiają kataklizmy naturalne a ocieplenie globalne. Światowa Organizacja Meteorologiczna natomiast twierdzi, że klęski żywiołowe, które wydarzyły się tego lata, odpowiadają modelowi ocieplenia globalnego, opracocowanemu przez klimatologów.

Letnie kataklizmy pogodowe obiecują coś niezwykłego

Potopy, pożary, posuchy, topnienie lodu - to jeszcze nie wszystkie zjawiska pogodowe, które ukazały się w ciągu ostatnich miesięcy. Piter Scott, klimatolog rządu brytyjskiego, twierdzi, że nie mamy już czasu, musimy jak najszybciej przygotowywać się do walki z ociepleniem globalnym.

Twierdzi też, że scpecjaliści do spraw systemów klimatycznych mają na celu opracować program komputerowy, alarmujący o zmainach występujących w wodzie i w powietrzu wskutek ocieplenia globalnego, które mogą wywołać klęski żywiołowe.

Klimatolodzy z Komitetu ONZ do spraw zmian klimatycznych już od dawna ostrzegają, że ocieplenie globalne doprowadzi do bardziej częstych i intensywnych fal upałów i deszczy. Zaznaczają też, że skutki te ukazują się już od roku 1970.

Tegoroczne klęski żywiołowe odpowiadają przedstawionemu przez klimatologów modelowi ocieplenia globalnego. Oto niepełna lista tych wydarzeń.

Rosja

W sierpniu Moskwa nie mogła oddychać przez dym. Donosił się do stolicy z sąsiednich obwodów, w których płonęły lasy, miejscowości i pola. Wskutek tego zginęło dużo ludzi, i jeszcze więcej pozostało bez dachu nad głową. W latach poprzednich przez pożary w Rosji średnio umierało 52 osoy, natomiast tego roku liczba wzrosła do 700 osób na dzień.

Pakistan

Okropne powodzie zostawiły po sobie 14 milionów poszkodowanych. ONZ skierowała do Pakistanu swojego przdstawiciela, aby moblizować wspólnotę mędzynarodową w celu okazania pomocy. Powodź ta zabiła 1500 osób

Chiny

Conajmniej 1100 osób zginęło, 627 uważa się za zaginione bez wieści wskutek osuwisk w prowincju Yunnan na północnym zachodzie Chin. Spowodowały je silne deszcze.

Stany Zjednoczone

Dziesiątki tysięcy osób zostawiły swoje domy w stanie Iowa, po tym, jak kilka rzek przerwały groble i zatopiły miejscowości. W stolicy stanu Des Moines stworzono kilka dziesiątków planów ewakuacji.

Arktyka

Lodowa wyspa oddzieliła się na początku sierpnia od Grenlandii. Jest to największe za ostatnie pięćdziesiąt lat wydarzenie. Góra lodowa o wysokości 200 stop i powierzchni 260 kilometów kwadratowych jest czwartą częścią lodowca Petermann - jrdnego z największych w Grenlandii.

Specjaliści zwracają uwagę na czynniki, zwiększające skalę skutków klęsek żywiołowych. Rezygnacja Chin ze stosowania drenaży i urządzania terenów zieleni w rejonach klęski. Mało skuteczne zarządzanie lasami w Rosji. Bliskość miejscowości do wody w Stanach Zjednoczonych i Pakistanie.

Najgorszym w nieniejszej sytuacji jest to, że coraz więcej ludzi mieszka w bezpośredniej bliskości od niebezpiecznych miejscowości. Ludzie ci coraz częściej popełniają błędy w obcowaniu z naturą.