Dlaczego drzewa jesienią zmieniają kolor?

T
25 października 2010, 18:08

Coroku w środku jesieni podziwiamy przepiękne różnobarwne widowisko, w którym udział biorą liście spadające z drzew. A czy zastanawiał się ktoś, dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego drzewa jesienią zmieniają kolor?

Liście, które jesienią zmieniają kolor na rdzawy, są przemysłu spożywczego natury. Rośliny dostają wodę z gruntu pośrednictwem korzeni, a liście wchłaniają dwutlenek węgla z powietrza. Słoneczne światło, woda i dwutlenek węgla wspólnie tworzą w roślnie glukozę. Stymuluje ona wzrost i rozwój zieleni.

Proces przetwarzania wody i dwutlenku węgla w glukozę pośrednictwem światła słonecznego nazywa się fotosyntezą. Bierze w nim też udział substancja chemiczna nazywana chlorofil. Właśnie ona sprawia, że liście są zielone.

W końcu lata na początku jesieni dni są krótsze. Drzewa w ten sposób odczuwają nadejście chłodów i przygotowują się do zimy.

W chłodną pogodę ilości wody i światła słonecznego już nie wystarcza dla realizacji procesu fotosyntezy. Właśnie w tym okresie drzewa zaczynają odżywiać się substancjami, które В прохладную погоду количество воды и солнечного света недостаточно для skumulowanymi w ciągu lata. Zakład, produkujący zieleń zamknięty, brak chlorofilu powoduje, że liście zmieniają zielony kolor na rdzawy odcień jesieni. Temperatura i wilgotność powietrza sprawiają, że liście zmieniają kolor szybciej, a z nastaniem przymrozków, liście opadają szybciej.

Liście klonu, na przykład,  zachowują w sobie znacznie więcej glukozy nawet po zakończeniu fotosyntezy. Stąd zimne noce i odrobina światła słonecznego są głownym składnikiem liści o jaskrawo-czerwonym kolorze.

Liście dęba jesienią zostają brązowe, bo zachowują nie tylko glukozę, ale też odpady.

Drzewa i rośliny przygotowują się do zimy i cieszą nasze wzroki rozmaitością kolorów.

 

Słowa kluczowe: