When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Dlaczego drzewa jesienią zmieniają kolor?

T
25 października 2010, 18:08

Coroku w środku jesieni podziwiamy przepiękne różnobarwne widowisko, w którym udział biorą liście spadające z drzew. A czy zastanawiał się ktoś, dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego drzewa jesienią zmieniają kolor?

Liście, które jesienią zmieniają kolor na rdzawy, są przemysłu spożywczego natury. Rośliny dostają wodę z gruntu pośrednictwem korzeni, a liście wchłaniają dwutlenek węgla z powietrza. Słoneczne światło, woda i dwutlenek węgla wspólnie tworzą w roślnie glukozę. Stymuluje ona wzrost i rozwój zieleni.

Proces przetwarzania wody i dwutlenku węgla w glukozę pośrednictwem światła słonecznego nazywa się fotosyntezą. Bierze w nim też udział substancja chemiczna nazywana chlorofil. Właśnie ona sprawia, że liście są zielone.

W końcu lata na początku jesieni dni są krótsze. Drzewa w ten sposób odczuwają nadejście chłodów i przygotowują się do zimy.

W chłodną pogodę ilości wody i światła słonecznego już nie wystarcza dla realizacji procesu fotosyntezy. Właśnie w tym okresie drzewa zaczynają odżywiać się substancjami, które В прохладную погоду количество воды и солнечного света недостаточно для skumulowanymi w ciągu lata. Zakład, produkujący zieleń zamknięty, brak chlorofilu powoduje, że liście zmieniają zielony kolor na rdzawy odcień jesieni. Temperatura i wilgotność powietrza sprawiają, że liście zmieniają kolor szybciej, a z nastaniem przymrozków, liście opadają szybciej.

Liście klonu, na przykład,  zachowują w sobie znacznie więcej glukozy nawet po zakończeniu fotosyntezy. Stąd zimne noce i odrobina światła słonecznego są głownym składnikiem liści o jaskrawo-czerwonym kolorze.

Liście dęba jesienią zostają brązowe, bo zachowują nie tylko glukozę, ale też odpady.

Drzewa i rośliny przygotowują się do zimy i cieszą nasze wzroki rozmaitością kolorów.

 

Słowa kluczowe: