Everest: Dach Świata się niszczy

T
18 października 2010, 15:16

W ostatnie dwa sezony Dawa Sherpa nie zmógł podbić Everest. Poseł WWF, który już dwa razy podbił szczyt najwyższej góry na Ziemi, może nie zobaczyć go znów z powodu zmian klimatu.

Everest: Dach Świata się niszczy

„Śnieg, ukrywający góry topnieje się, zwiększa to liczbę pęknięć w lodowcach," mówi Dawa. „Za ostatnie dwa lata zaszło bardzo dużo ławin".

Alpiniasta mówi, że w obozie na wysokości  высоте 5 380 metrów (wysokość Everest 8 848 metrów), wyraźnie widzimy skutki działania ocieplenia globalnego. W roku 2010 jeden z jego pomocników, przedstawiciel szerpów (ludu, zamieszkującego Himalaje), zginął wskutek zajścia ławiny. Dawa wspomina, że nepalski alpinista Apa Sherpa, który od roku 1990 podbił szczyt Everestu 20 razy, w zeszłym roku widział kałuże nawet na wysokości 8000 metrów.

Na początku roku bieżącego Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu  (IPCC) wyznał, że omylił się, prognozując, że lodowce w Himalajach zanikną w roku 2035. Pocieszyło to sceptyków ocieplenia globalnego. Ale IPCC oświadczył, że omylił się w dacie, ale nie w prognozie - lodowce himalajskie będą się topnieć.

 

Słowa kluczowe: