When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Koralowce mogą zniknąć

T
15 października 2010, 10:57

Badania ukazały, że tegoroczne podwyższenie temperatury oceanu w basenie Karaibskim spowoduje nagłe zmniejszenie liczby koralowców. Powodem jest naruszenie procesu symbiozu.

Koralowce mogą zniknąć

Koralowce stymulują glony do produkkowania cukru. Ale kiedy poziom temperatury jest na tyle wysoki, glony produkują substancje trujące. Szkodzi to koralowcom, dlatego że po wschłąnięciu tych substancji one wymierają. Oprócz tego glony oddziaływają na pigmentację koralowców. Bez glonów zostają one bezbarwne. Glony są też głównym źródłem odżywiania dla koralowców. Bez spożywania tych niezbędnych substancji koralowce słabną. Choroby, brak substancji pożytecznych mogą spowodować zanikanie tych gatunków. Jeżeli tak będzie, katastroficznie to wpłynie na na większość gaunków ryb.

Sutuacja ta dotyczy Meksyku w okresie z sierpnia po październik. Teraz wszystko wygląda tak, jak w roku 1998, wtedy 16% koralowców na całym świecie zginęły. Tego roku od stycznia do sierpnia było prawie tak gorąco, jak w roku 1998.

W tym przypadku pomóc może tylko trąba, która mocno zmiesz wodę i w ten sposób ją ochłodzi. Ale pozostało się już zamało czasu.

 

Słowa kluczowe: