When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Ocieplenie globalne więcej wpływa na faunę tropikalną

T
14 października 2010, 16:34

Ocieplenie globalne może być widoczne w regionie arktycznym, natomiast znacznie negatywniej wpływa ono na faunę tropikalną.

Ocieplenie globalne więcej wpływa na faunę tropikalną

Biolodzy amerykańscy modelowali skutki wpływu ocieplenia globalnego na metabolizmy zwierząt zmiennocieplnych. Badania dokonywano na podstawie pomiarów temperatury, wykonanych w okresie 1961-2009 lat w 3 186 miejscach na całym świecie, oprócz Antarktydy.

„Uważaliśmy, że wskaźniki danych fizjologicznych będą wyższe w ciepłym regionie Arktyki, ale dane faktyczne zrujnowały nasze oczekiwania" - wyznaje Michael Dillon, profesor zoologii w Uniwersytecie Wyoming.

Metabolizm prędzej się zmienia w tropikach, chociaż podwyższenie temperatury nie jest tutaj taj widoczne, jak w Arktyce. Im wyżej poziom metabolizmu, tym więcej pokarmu i tlenu zwierzę potrzebuje, jest to wskaźnik intensywności życia - uważa Rimond Heui, współautor badania i profesor biologii Uniwersytetu stanu Washington.

Zmniejszenie zapotrzebowania w żywności zrobiłoby faunę tropikalną mniej wrażliwą w okresie deficytu i pozostawiłoby im więcej czasu i energii dla rozmnażania się.   

Szybki metabolizm zmieni także ewolucję łańcucha pokarmowego i będzie sprzyjał rozmnażaniu się roślinożernych i drapieżników. Zmieni się także mechanizm rozpowszechniania się chorób tropikalnych przez owadów.

Zdaniem badaczy wszystkie te zmiany doprowadzą do skutków globalnych.