Huragan Paula zagraża Kubie i Meksyku

T
14 października 2010, 12:09

Huragan Paula o sile dwa stopni według skali pięciustopniowej zagraża zatopionemu zachodowi Kuby. Na północnym wschodzie Meksyku ogłoszono ostrzeżenie sztormowe.

Huragan Paula zagraża Kubie i Meksyku

Według informacji BBC teraz huragan znajduje się w 235 kilometrach na zachód od wybrzeża Kuby i porusza się na północ. W ciągu najbliższej doby dotrzeć może cieśniny Jukatańskiej i najbardzie zachodniej części prowincji Pinar del Rio. Siła huraganu rośnie.

Na południowych wschodzie Meksyku ogłoszono ostrzeżenie sztormowe. Episentrum huraganu w tej chwili znajduje się na wielkiej odległości od wybrzeża karaibskiego półwyspu Jukatan. Władze meksykańskie już ostrzegły mieszkańców przed powodziami, które spowodować może Paula.

W stanie Quintana Roo zostały zamknięte porty, skasowane zajęcia w szkołach, zakazany sprzedaż alkoholu wieczorem. Turyści odłożyli podróże na wyspy Karaibskie. Huragan niesie ulewy i wiatry, prędkość których sięga 155 km/h.

Paula jest 16 sztormem w tym sezonie huraganów w Atlantyku. W oceanie Atlantycznym do końca listopada, kiedy oficyjnie skończy się sezon huraganów, jeszcze można oczekiwać powstania sztormów i huraganów, niektóre z nich mogą sięgnąć piątego stopnia ziebezpieczeństwa.

Przypominamy, że niedawno w Meksyku panował Karl. Conajmniej 22 osoby zginęło i 20 zaginęło bez wieści po tym huraganie. Najbardziej cierpał przez ten huragan stan Veracrus, na terenie którego około 500 tysięcy osób zostały poszkodowane. Według danych oficyjnych, za niniejszy sezon huraganów w Meksyku zginęło 80 osób i 800 zostały poszkodowane.

 

Słowa kluczowe: