When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Dlaczego niebo zmienia kolor?

T
18 lutego 2016, 11:37

Widoczny nam kolor nieba obejmuję fale o długości od 350 nm (fioletowych) do 750 nm (czerwonych). Światło fal załamuje się pod różnym kątem, krótkie fale - bardziej niż długie (zniekształcenie chromatyczne).

Dlaczego niebo zmienia kolor?

Właśnie dlatego fioletowy kolor widma może rozdrobnić się na niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy kolory aż do czerwonego. Jest to tak zwana „dyspersja optyczna", odbywająca się w atmosferze, kiedy „biały" kolor słońca rozsiewa się w powietrzu - częściowo się załamuje, częściowo się odbija.

Niebieskie światło, przechodząc przez atmosferę póki słońce znajduje się w zenicie (rano i wieczorem) odbarwia się, - przy czym dominować zaczynają czerwone cząsteczki światła. W ten sposób powstaje zorza poranna i wieczorowa. W południe światło tworzy się inaczej. W świetle dziennycm obecne są wszystkie barwy, ale dla nas najbardziej widoczna jest niebieska, rozsiewa się ona najbardziej.

Prawda, zorza poranna różni odróżnia się od zorzy wieczorowej, „czerwony odróżnia się od czerwonego". Nasza pogoda zależy od położenia geograficznego i szerokości, dlatego kolor nieba wieczorem może być wskaźnikiem pogody porannej. W wierzeniach ludowych wieczorne niebo służyło prognozą pogody na dzień następny. Czerwony kolor obiecuje pogodny dzień, jasno różowe niebo świadczy o suchym powietrzu czyli o małym prawdopodobieństwie deszczy. A kolor ciemno-czerwony oznacza, że powietrze jest bardzo wilgotne czyli wielkie prawdopodobieństwo deszczu.

Meteoprog.pl prognoza pogody