Powodź w Indonezji: już 97 osób zginęło

T
8 października 2010, 16:44

Liczba ofrar powodzi w rejonie Teluk-Wondama indonezyjskiej prowincji Zachodnie Papua zwiększyła się do 97, ponad 980 osób poszkodowano, 84 są poważnie ranne.

 

Powodź w Indonezji: już 97 osób zginęło

Na dzień dzisiejszy za zaginione bez wieści uważa się 452 osoby. Do kilku wsi w rejonie Wasior ratownicy jeszcze nie dotarli.

Ich zdaniem, liczba ofiar będzie rosnąć.

Ulewy, które trwają od zeszłego weekendu wypełniły jezioro, znajdujące się nad miastem Wasior w rejonie Teluk-Wondama. Wyszło ono z brzegów i potoki wody, wysokością do trzech metrów zalały miasto, wywrócając stuletnie drzewa i zburzając domy. Według obecnych danych zniszczono ponad trzy dziesiątki budynków.

Natomiast w środę wieczorem do tego dalekiego rejonu na wschodzie archipelagu przybył statek Marynarki Wojskowej Indonezji Kalakay-818 z ładunkiem pomocy i maszyn dla likwidacji zawałów.

Statek ten wywiózł do miasta Manokwari 53 osoby. Będzie on nadal conajmniej w ciągu dwóch tygodni kursować między tymi dwema miastami.

Oprócz tego do brzegów Teluk-Wondama w ciągu dwóch-trzech dni przybędzie pływający szpital Marynarki Wojskowej Indonezji Dr Soeharso-990.

W szpitalach miejskich znajduje się teraz 90 osób, większość z nich ze złamanymi kończynami.

W zatopionym regionie, w którym poszkodowano 80% domów, trwają deszcze i conajmniej 4 tysiące uchodźców pozostają bez dachu nad głową. Ekstremalne warunki pogodowe w „krainie tysiąca wysp" będą trwały do zakończenia sezonu deszczy w lutym.

 

Słowa kluczowe: