Każdy piąty gatunek roślin może zniknąć

T
4 października 2010, 14:55

Każdy piąty z 380 tysięcy gatunków roślin na planecie może zniknąć. Do takiego wniosku doszli brytyjscy badacze.

Każdy piąty gatunek roślin może zniknąć

Badacze z Królewskich Ogrodów Botanicznych Kew, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody odkryły, że 22% wszystkich roślin są zagrożone wyginięciem. Dwie trzecie przypadków spowodowane działalnością człowieka.

„Człowiek spustasza ziemię dla rolnictwa, zbiera pewne rośliny, dlatego że korzysta się z nich, ale szkodzi w ten sposób innym roślinom. I oczywiście przez wyrąbanie tracimy olbrzymie masywy lasów tropikalnych" - mówi Eimear Nick Lugada, pracownik Królewskich Ogrodów Botanicznych.

Analiza zagrożenia roślin została przeprowadzona po raz pierwszy, i zdaniem badaczy zostanie podstawą dla oceny wysiłków skierowanych na zachowanie natury. Obiektami badań zostały około półtoraj tysięcy roślin z każdego gatunku.

„Jesteśmy zależni od roślin, dostajemy od nich tlen dla oddychania, jedzenie, nawej jeżeli człowiek nie jest wegetarianinem, wszystkie rodzaje żywności w ten czy inny sposób produkuje się dzięki roślinom. Jest to część naszej gospodarki naturalnej. Nie spodobało się nam wszystkim, gdy zbankrutowały banki. Musimy więcej uważać na naszą naturalną gospodarkę i zasoby, które nie da się odnowić tak, jak banki", - zaznaczył Eimear Nick Lugada, prawcownik Królewskich Ogrodów Botanicznych.

Wyniki badań zostały przedstawione przed konferencją ONZ, która odbędzie się w październiku w mieście Nagoja. Oczekuje się, że uczestnicy spotkania wyznaczą nowe cele przeznaczone dla zachowania na planecie większej liczby roślin i zwierząt.

Słowa kluczowe: