When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Od razu 7 trzęsień ziemi w Indonezji

T
4 października 2010, 14:53

We wschodniej części  Indonezji odnotowano od razu siedem trzęsień ziemi, po czym ogłoszono ostrzeżenie o możliwości tsunami.

Od razu 7 trzęsień ziemi w Indonezji

 

Trzęsienia odnotowano w słabo zaludnionych rejonach, rozpołożonych wzdłuż równika na odcinku podad pięć tysięcy kilometrów, dlatego nie ma informacji o ofiarach ludzkich i poważnych demolkach. Ostrzeżenie o możliwości tsunami później skasowano.

Najpopężniejszy wstrząs o magnitudzie około 7,4 stopni skali Richtera odnotowano o 02:11 w czwartek. Jego epicentrum znajdowało się 141 kilometr na południowy wschód od miasta Kajmana w prowincji Zachodnie Papua na wyspie Nowa Guinea, a ognisko położone było 25 kilometrów pod powierzchnią morza Arafura.

Oficyjne źródła informują, że trzęsienie nie spowodowało wielkiej szkody.

W ciągu czterech godin w tym rejonie odbywały się jeszcze trzy wstrząsyo magnitudzie od 0,5 do 5,3 stopni skali Richtera. Epicentra dwóch z nich o magnitudzie 5,7 i 5,3 stopni znajdowały się w morze Banda około 150 kilometrów od miasta Tual prowincji Molukki.

Trzeci wstzrąs o magnitudzie 5 stopni skali Richtera miał miejsce na odległości 210 kilometrów od miasta Baubau na wyspie Butung na południow wschodnim wybrzeżu wyspy Sulawesi.

Indonezja jest częścią „pacyficznego sierścienia ognia" (potężnego przełomu tektonicznego). Płyta, kształtująca dno oceanu Spokojnego, wciśnia się tutaj pod płytę azjatycką, częścią której jest Sumatra, z szacunkową prędikością równą prędkości  z którą rosną paznokcie na palcach człowieka. Napięcie co jakiś czas uwalnia się w postaci mocnych podziemnych wstrząsów.

Blisko trzech miesięcy temu ostrzeżenie o mozliwości tsunami bdla południowej części Indonezji ogłoszone było po trzęsieniu o magnitudzie 7,1 stopni skali Richtera 123 kilometry na południowy wschód od wyspy Biak przy północno zachodnim wybrzeżu drrugiej największej wyspy planety Nowa Guinea. Tego razu tsunami nie było, jednak zginęło kilka osób i dziesiątki domów zostały poważnie poszkodowane przez wstrząs.

W lipcu 1975 roku tsunami w okolicach wyspy Bugenville zabrało życia 200 osób.

W grudniu 2004 roku trzęsienie ziemi, które odbywało się przy północno zachodnim wybrzeżu wyspy Sumatra, najpotężniejsze na świecie za ostatnie 40 lat, spowodowało jeszcze jedno tsunami, ofiarami którego zostały setki tysięcy osób w dwunastu krajach oceanu Indyjskiego.

Słowa kluczowe: