When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Otwarto wystawę poświęconą deszczowi

T
21 września 2010, 12:34

W Państwowym Muzeum Historii Petersburgu w Twierdzy Pietropawłowskiej została otwarta unikalna wystawa poświęcona deszczowi.

Otwarto wystawę poświęconą deszczowi

Według informacji rosbalt.ru, w ekspozycji zebrano wszystko, co dotyczy deszczowej pogody - blisko 200 obrazów,  grafika, rzeźby, przedmioty obyczajowe, dokumenty wieków XIX-XX z archiwów PMH i prywatnych zbioróe, prace współczesnych malarzy.

Na wystawie zapoznać się można z obszerną spuścizną poetyczną Petersburgu, w której deszcz zajmue odrębne miejsce. W ekspozycji są też wzory barometrów i termometrów, różnych parasolów i płaszczy, kałoszy i obuwia gumowego.

„Deszczowość - nie tylko klimatyczna cecha, ale też część obrazu Petersburgu. Wiosenna słota, letnie ulewy, jesienna i zimowa mżawka są stałym tłem dla życia miasta. O ytm opowie nowe wystawa „Deszcz w Petersburgu" z zasobów Państwowego Muzeum Historii miasta w Newskiej Kurtynie Twierdzy Pietropawłowskiej", - informują organizatorzy wystawy.

Niewątpliwie deszcz oddziałał  na mentalność mieszkańców miasta, na obraz miasta i na przyzwyczajenia obywateli. Średno w mieście bywa 115 deszczowych dni na rok, jeszcze 111 dni są śnieżne albo śnieżne z deszczem.

 

Słowa kluczowe: