Otwarto wystawę poświęconą deszczowi

T
21 września 2010, 12:34

W Państwowym Muzeum Historii Petersburgu w Twierdzy Pietropawłowskiej została otwarta unikalna wystawa poświęcona deszczowi.

Otwarto wystawę poświęconą deszczowi

Według informacji rosbalt.ru, w ekspozycji zebrano wszystko, co dotyczy deszczowej pogody - blisko 200 obrazów,  grafika, rzeźby, przedmioty obyczajowe, dokumenty wieków XIX-XX z archiwów PMH i prywatnych zbioróe, prace współczesnych malarzy.

Na wystawie zapoznać się można z obszerną spuścizną poetyczną Petersburgu, w której deszcz zajmue odrębne miejsce. W ekspozycji są też wzory barometrów i termometrów, różnych parasolów i płaszczy, kałoszy i obuwia gumowego.

„Deszczowość - nie tylko klimatyczna cecha, ale też część obrazu Petersburgu. Wiosenna słota, letnie ulewy, jesienna i zimowa mżawka są stałym tłem dla życia miasta. O ytm opowie nowe wystawa „Deszcz w Petersburgu" z zasobów Państwowego Muzeum Historii miasta w Newskiej Kurtynie Twierdzy Pietropawłowskiej", - informują organizatorzy wystawy.

Niewątpliwie deszcz oddziałał  na mentalność mieszkańców miasta, na obraz miasta i na przyzwyczajenia obywateli. Średno w mieście bywa 115 deszczowych dni na rok, jeszcze 111 dni są śnieżne albo śnieżne z deszczem.

 

Słowa kluczowe: