Wybuch Księżyca może zniszczyć Ziemię

T
19 września 2018, 06:59

Zdaniem naukowców wybuch Księżyca zniszczy naszą planetę.

Wybuch Księżyca może zniszczyć Ziemię

Naukowcy starali się ustalić, jakie będą skutki wybuchu naszego naturalnego satelity. I doszli do wniosku, że taki wybuch zagraża życiu na Ziemi.

Na początek, brak Księżyca przyspieszy ruch obrotowy Ziemi. Co doprowadzi do utraty atmosfery ziemskiej i wyginięcia wszystkich żywych istot. Potem, kierowane przez siły grawitacji Księżyca, zmieniłoby się pochylenie osi ziemskiej. Wskutek czego nastąpią katastrofalne zmiany klimaty – woda zatopi Ziemię. Oprócz tego spadające ułamki Księżyca sprowokują zimę nuklearną.

Zobacz też: Czarna dziura może zniszczyć Ziemię

Wybuch Księżyca może zniszczyć Ziemię

Księżyc jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 399 km.

Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia, a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia–Księżyc–Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,53-dniowym faz Księżyca.