When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Pamukkale – perła Turcji [zdjęcia]

T
5 czerwca 2019, 14:43

Pamukkale - Bawełniany zamek.

Pamukkale – perła Turcji [zdjęcia]

Pamukkale znajduje się w malowniczej dolinie Cürüksu, w odległości około 18 km od miasta Denizli w południowo-zachodniej Turcji.

Pamukkale

Pamukkale słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty.

Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat. Twory te w czasach rzymskich nazywane zostały trawertynami.

Pamukkale

Władze tureckie objęły teren ochroną tworząc w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego.

Pamukkale

Park Narodowy utworzono w celu ochrony trawertynów.

Pamukkale

Dla turystów udostępniona jest część południowa, wzdłuż wybudowanego przez ludzi wąskiego kanału, którym płynie woda termalna napełniając utworzone sztucznie baseny.

Pamukkale

Zobacz koniecznie: Galeria zdjęć: miasto Cuenca na skale

Pamukkale

Słowa kluczowe: